Üye Firmamız Teknokar Savunma ve Havacılık A.Ş.'nin Yeni Fabrikası Açıldı

Ekleme Tarihi 6.02.2021

Üye firmalarımızdan Teknokar Savunma ve Havacılık A.Ş'nin Kahramankazan'da bulunan Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'de yer alan yeni fabrikasının açılışı, dün görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen açılış töreninde; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Valisi Vasip Şahin, Kahramankazan Kaymakamı Engin Aksakal, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz ve OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ'un yanı sıra savunma sanayi sektörünün önde gelen isimleri hazır bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılış töreninde yaptığı konuşmada savunma sanayisinde yerlileşmenin önemine değinerek, “2002’de yüzde 20’lerde olan yerlilik oranını yüzde 70’lerin üzerine çıkarmayı başardık. Sektörün yıllık cirosu 11 milyar doları aşmış durumda. Bu cironun yaklaşık yüzde 30’u da ihracattan geliyor. Türkiye artık sadece kendi savunma sanayisini inşa edebilen değil, yurt dışı pazarlara da ihraç edebilen bir ülke konumuna geldi.” dedi. 

Varank, sektörün büyümede iyi bir ivme yakaladığını, yakın bir gelecekte Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya aday olduğunu dile getirerek, “2015 sonrası dönemde ciro büyüklüğü dolar bazında yıllık ortalama yüzde 22, ihracatı ise ortalama yıllık yüzde 12 büyüyen bir sektör ama alınacak daha çok yolumuz var. Özel sektör firmalarımız için savunma sanayisinde keşfedilmemiş daha çok büyük fırsatların olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Savunma ve havacılık sektöründe Türkiye’ye büyük katkı sağlayacak diğer bir OSB’nin bugün Teknokar’ın da dahil olduğu Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB’si olduğunu söyleyen Varank, “Bölgedeki 155 sanayi parselinin 149’u yatırımcılara tahsis edilmiş durumda. Tüm tesisler yatırımcılarla dolduğunda burada 15 bin kişilik ilave istihdam öngörüyoruz.” dedi.

T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, savunma projelerinde yerlileşmeyi görev edindiklerini ve bunu sözleşmelerde şart olarak koyduklarını belirterek, "Yani savunma sanayimizdeki büyük firmamıza verilen ana platform projesinin yüzde 70'i değişik kategorilerde küçük sanayiciye aktarılmak zorundadır. Bu vesileyle savunma sanayi ekosistemi oluşmuştur." ifadelerini kullandı.

Açılış töreninde konuşma yapan isimlerden Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, sivil havacılık sektörünün sorunlarının çözümü için Bakan Varank'tan destek isteyerek, "Bu sektörde de küresel ölçekteki ana yüklenicilerin siparişlerini durdurmasıyla sıkıntılar yaşanmaya başladı ve cirolar ciddi bir biçimde düştü. Bu sektörde yer alan firmalarımızın da iş gücünü kaybetmeden en azından 2022 yılına kadar uzun vadeli desteklenmesi gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Teknokar Savunma ve Havacılık AŞ Genel Müdürü Necla Yılmaz da yaptığı konuşmada şirketin tecrübesiyle yurt dışı pazarına açılma faaliyetlerine ağırlık vereceğinin altını çizerek, şirketin yakın zamanda ihracat yapmayı hedeflediğini söyledi. Yılmaz, şirketin daha büyük projelerde yer alacağını kaydetti.