Küme Hakkında

OSTİM SAVUNMA VE HAVACILIK KÜMELENMESİ (OSSA) - SEKTÖREL BİR GÜÇ 

OSSA 1 Temmuz 2008 tarihinde, OSTİM öncülüğünde kurulmuştur. Başta Ankara olmak üzere Balıkesir, Bursa, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya,  Manisa,  Mersin’den 300'ün üzerinde üye firması ile 10000’e yakın çalışan ve 50’nin üzerinde faaliyet kolunu bünyesinde bulundurmaktadır. Kara, hava ve deniz platformları için; Ar-Ge/Tasarım, Yazılım, Kompozit, Elektronik, Elektromekanik, Kablaj, Talaşlı İmalat, Sac Şekillendirme, Yüzey Geliştirme, Test/Kalibrasyon, kaplama/boya, optik sistemler, hidrolik sistemler, makina/ekipman üretimi ve insansız sistemler ile birçok nihai ürün ve alt sistemlerin üretimi üyelerimizin kabiliyet ve yetkinlikleri arasındadır. 

OSSA, İş birliği, güç birliği, ortaklaşa rekabet çerçevesinde; üye firmalarını rekabet güçlerini arttırmaya yönelik AR-GE, inovasyon, yeni pazarlar bulma, ihracat kanalları oluşturma; uluslararası işbirliğini geliştirme, rekabet avantajı sağlama, teknolojiye uyum sağlama (dijitalleşme), değer yaratma (katma değeri yüksek ürünler üretme), kurumsallık ve kalite sistemlerinde iyileştirmeler, ihtisaslaşma, yol haritası oluşturma,  yerli ve milli üretim konularında teşvik ederek önemli bir sinerji oluşturmaktadır. KOBİ’ler özelinde stratejilerin oluşturulması; yurt içi ve yurt dışında rekabet avantajı sağlamak adına etkinlikler düzenlenmesi; heyet ziyaretleri organize edilmesi; yurt içi ve yurt dışı tanıtım; temsil ve pazarlama faaliyetleri; basın ve halkla ilişkiler; üniversite-sanayi iş birliği kapsamında teknoloji transferi ve ortak projeler gerçekleştirilmesi konularında faaliyetlerini sürdürmektedir. 

TEDARİK MAKAMLARI ile ÜYELER ARASI İLETİŞİM VE İŞBİRLİĞİNİ ARTTIRMAK  

OSSA, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, T.C İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, MSB Tersaneler Genel Müdürlüğü, Belediyeler, DHMİ, SHGM, ASFAT A.Ş., Teknoparklar, Üniversiteler, TÜBİTAK, Ankara Kalkınma Ajansı, KOSGEB, DMO, Askeri/Ticari Ataşelikler gibi birçok kurum ve Aselsan, BMC, BMC Power, FNSS, Havelsan, Katmerciler, MKEK, Nurol Makina Otokar, Roketsan, TUSAŞ, TR Motor, Tübitak SAGE gibi birçok değerli ana sanayii firmamızı KOBİ’lerimiz ile bir araya getirerek üyeler arasında işbirliğini ve iletişimi arttırmakta;  üyelerin kabiliyetlerini, önerilerini ve sorunlarını yetkililere ileterek taraflar arasında bilgi akışını sağlamaktadır.

YURTDIŞI TANITIM, TEMSİL ve PAZARLAMA FAALİYETLERİ 

Avrupa Komisyonu’nda küme yönetimi mükemmeliyetinin tescili olarak kabul edilen Bronz Label sertifikamız ve sektörel kümelenmeler ve kurumlar ile işbirliği protokollerimiz  (Meksika - FEMIA, Rusya - Aerospace Cluster of the Samara Region, Pakistan - Supreme Tecnocrafts, Malezya - MAIA, Fransa - Aerospace Valley) ile Avrupa Havacılık Kümelenmesi - EACP, Avrupa İşletmeler Ağı - EEN, Avrupa Kümelenmeler İşbirliği Platformu–ECCP üyeliklerimiz kapsamında; yurtdışındaki muhtelif projeler ve talepler konusunda üyelerimize önemli bilgiler aktarılmaktadır. 

ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Fas, Fransa, İngiltere, Malezya, Meksika, Pakistan, Ukrayna gibi birçok ülkede onlarca fuar ve B2B organizasyonlarına üyelerimiz ile birlikte katılım sağlanmakta önceden organize ettiğimiz resmi heyetler ile toplantılar ve fabrika ziyaretleri gerçekleştirilmektedir. 

OSSA organizatörlüğünde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı destekleri ile 2 yılda 1 düzenlenen, Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) etkinliklerimiz ile 60’a yakın ülkeden; AIRBUS, AZERBAYCAN SAVUNMA SANAYİİ BAKANLIĞI, BAE SYSTEMS, BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ ASKERİ KUVVETLERİ, BOEING, BREZİLYA HAVA KUVVETLERİ, CERN, DASSAULT SYSTEMS, IGSS KUVEYT, KAI, LEONARDO GROUP, KATAR ASKERİ KUVETLER, LOCKHEED MARTIN, MBDA, MEXICO FEMIA, NATO/NSPA, NAVANTIA, PAKISTAN HAVA KUVVETLERİ, PTC, ROLLS ROYCE, SIKORSKY, STELIA, UKROBORONPROM, THALES, THYSSENKRUPP gibi kurum ve firmaların satın alma/ tedarik zinciri yetkilileri; KOBİ’ler ve ana sanayi firmalarımız ile Ankara’da buluşmakta ve 6000’e yakın profesyonel kayıtlı ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmektedir. 

KURUMSALLAŞMA FAALİYETLERİ 

OSSA, 35 üye firmasının ERP sistemlerinin kurulmasına; 90’a yakın üyesinin Havacılık standardı AS9100 sertifikasyonu almasına projeler kapsamında devlet desteklerini kullanarak katkı sağlanmıştır. SEO, Ticari İstihbarat, yurt dışı ihalelerin takibi ve istihbaratı, kalite sistemleri, risk yönetimi, fikri ve sınai haklar/patent süreçleri gibi üyelerimizden gelen eğitim ve danışmanlık talepleri de OSSA tarafından karşılanmaktadır. 


OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi olarak hedeflerimiz:

- Ordumuzun ihtiyaçlarının karşılanmasında yerli üretimin payını artırmak,


- Savunma sanayi KOBİ’lerini ulusal ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilir hale getirmek,


- Artan işbirlikleri ve gelişen yetenekler ile tercih edilen alt tedarikçiler haline gelmek,


- Nihai ürünlerle uluslararası pazarlara açılmak,


- Sektörel ihtisaslaşma ile bölgesel rekabet avantajı oluşturmak,


- Akademik çalışmalarla ve üniversitelerle çalışarak KOBİ’lere teknoloji transferi yapmak,


- Yetenekleri gelişen alt tedarikçilerle yabancı rakiplere karşı rekabet avantajı oluşturmaktır.