T.C. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Ekleme Tarihi 24.05.2023

#ostim #savunma

23.05.2023 tarihinde gerçekleşen programda OSTİM’li Sanayicilere seslenen T.C. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Bizi kimseye muhtaç etmeyeceksiniz siz yapacaksınız. Çok şükür çok güzel işler yapıldı, yapılmaya devam edilecek” dedi.

 

Programın açılışında konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ORHAN AYDIN, OSTİM’lilerin savunma sanayi alanındaki çalışmalarını anlattı. Aydın, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda OSTİM’li sanayicilerin devletin ilgili makamlarına askerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini ifade eden bir yazı yazdıklarını hatırlattı.

 

OSTİM’li sanayicilere hitap eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da şunları söyledi: "Siz başardığınız zaman Türkiye kazanıyor, TSK kazanıyor. Bütün Afrika, bütün Avrupa, bütün Orta Asya sizi bekliyor. Bugüne kadar ki emeklerinizden dolayı kutluyorum. Türkiye değerleri, tarihi, coğrafyası, ordusuyla çok büyük ve güçlü bir ülke. Etki alanımız büyüdü, Afrika’da, Orta Asya da durmayın bu etki alanımızı kullanın” dedi.

 

Savunma sanayindeki millileştirme çalışmalarını da hatırlatan Akar, “Bizi kimseye muhtaç etmeyeceksiniz siz yapacaksınız. Çok şükür çok güzel işler yapıldı, yapılmaya devam edilecek.” dedi.

 

OSSA Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Yarsan Bey tarafından, üye firmalarımızın yaşadığı sektörel sıkıntılar ve çözüm önerilerini içeren rapor Sn. Hulusi Akar'a sunuldu.

 

Rapor içeriğinde;

 

  1. Ana yüklenici firmaların, alt yüklenicilerinden nitelikli personel transferi
  2. KOBİ’ler tarafından personel kaybetmeme adına yapılan maaş artışlarının üretim maliyetlerine yansıması
  3. KOBİ’ler için finansman ve banka kredilerine erişim sıkıntısı
  4. İhalelerde ana yüklenici ve KOBİ’lerin karşı karşıya getirilmesi,
  5. Ucuz fiyat politikası sebebi ile prototip ve seri üretimin farklı firmalara verilmesi, ürün kalitesinin düşmesi ve kalitedeki sürekliliğin sağlanamaması,

 

gibi konular yer aldı.