Tataristan, Türkiye’nin Üretim Gücüne Güveniyor

Ekleme Tarihi 20.12.2017

Tataristan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi, Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, Türk firmalarının savunma ve havacılık sanayiinde büyük başarılar elde ettiklerini belirterek, “Yaptığımız faaliyetleri tanıtıp ileride ne gibi iş birliği yapabiliriz? Bunun üzerine çalışmaya devam etmek istiyoruz.” dedi.

Bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere Ankara’ya gelen Ravil Zaripov, Kazan Helicopters Fabrikası yetkilileri ve teknoloji geliştirme şirketi yöneticileriyle birlikte OSTİM’i ziyaret etti. OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyeleriyle bir araya gelen Tataristan heyeti, OSSA üyelerinin kabiliyetlerini dinledi.

“Çalışmaya devam etmek istiyoruz”
Ravil Zaripov, Türkiye temasları kapsamında; ASELSAN, Havelsan ve TAI’yi de ziyaret ettiklerini kaydetti. Yüksek ve yenilikçi teknoloji alanında birlikte çalışma fırsatlarını gördüklerini ifade eden Tatar devlet adamı, “Burada gördüklerimiz bize son derece ilginç ve çarpıcı geldi. Havacılık sanayiinde, helikopter ve cihaz üretiminde, gece görüş cihazlarının üretiminde, uçakların tanıma sistemlerinin imalatında büyük başarılar elde ettiklerini memnuniyetle gördük.” dedi.

OSTİM’li sanayicileri Başkent Kazan’a davet eden Zaripov, “Yaptığımız faaliyetleri tanıtıp ileride ne gibi iş birliği yapabiliriz? Bunun üzerine çalışmaya devam etmek istiyoruz.” mesajını verdi.

“Ankara’da gerekli tüm ekosistem mevcut”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, savunma ve havacılık sektöründe en geniş ekosistemin Ankara’da olduğuna dikkat çekti. “Birbirimizi keşfedebilirsek bundan çok sayıda iş ve potansiyel çıkabileceğine inanıyorum.” diyen Başkan Aydın, şunları söyledi: “Kazan’daki helikopter fabrikası bir yatırımını Ankara’ya yapabilir. Burada gerekli tüm ekosistem mevcut. Ankara’da üretmek üzere ortak bir ürün planlayalım. OSTİM, savunma ve havacılıkta iddialı bir bölge bunun dışında medikal, iş ve inşaat makineleri, enerji, raylı sistemler ve haberleşme teknolojileri konusunda faaliyet gösteren küme organizasyonlarının da bulunduğu bir bölge. Burası yetenek havuzu.”

TAI’nın OSTİM’de bir irtibat ofisi olduğunu hatırlatan Aydın, benzer iritibat ofisini Kazan Helikopter Fabrikası için de kurabileceklerini bildirdi.

“İş birliği yapılmasını isteriz”
OSSA Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Mardin, küme üyelerinin arasında Rusya ve Orta Asya ülkelerine sivil havacılık ve otomobil alanında üretim yapan firmalar olduğuna işaret etti. Mardin, “Havacılık sanayiine çalışan üyelerimizle iş birliği yapılmasını isteriz. Bizim kabiliyetlerimizin farkında olmanızı rica ederim. İnşallah önümüzdeki günlerde Kazan’da ya da Ankara’da iş birlikleri yaparız.” açıklamasında bulundu.

Toplantıda ayrıca OSSA firmaları sunum yaparak kendilerini tanıttı.