SSM İle AIRBUS Arasında Stratejik İş Birliği Toplantısı Düzenlendi

Ekleme Tarihi 25.01.2018

Anlaşma, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ile AIRBUS Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril tarafından imzalandı. İki taraf da Türkiye’deki endüstriyel ortaklığı genişletmek ve işbirliğini artırmak üzere anlaştı. Anlaşma uyarınca AIRBUS, Türkiye’den alımını geliştirmeye devam edecek ve 2020 ile 2030 yılları arasında Türk tedarikçilerden 5 milyar dolarlık alım yapacak.

Bu anlaşma kapsamında, sadece sivil havacılık alanında değil, savaş uçakları, taşımacılık, helikopter, hatta uzay taşıtları için de çeşitli alımların ve yatırımların gerçekleşebileceği belirtildi.

OSSA adına Proje Yöneticisi Uğur AYDIN’ında katılım sağladığı toplantıda, AIRBUS Yönetim Kurulu Üyesi Thierry Baril; Türk havacılık sanayisinin ve KOBİ’lerin artan yetenek ve kabiliyetleri ile üretim gücünden çok memnun olduklarını belirterek, bu anlaşma ile Türkiyeden daha fazla ve daha kompleks parçaların alınacağını ve Türk havacılık sanayisinin ve KOBİ’lerin güçlerinin daha da artacağını belirtti.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili olarak, Türk havacılık sektörüne güvenilmesi gerektiğini anlatarak, “Kendimize 5 milyar dolarlık hedef koyduk. Bu çok zor ulaşılacak bir hedef. Ama eminim ki zamanı geldiğinde bu 5 milyar dolar bile aşılacak ve Airbus severek Türkiye sanayisine üretim, mühendislik ve hizmetler için daha fazla yatırım yapacak. Bizim AIRBUS’a taahhüdümüz budur.” diye konuştu.

OSSA olarak; güçlü ana sanayinin, güçlü yan sanayi ile oluşacağı ilkesini benimsiyor ve üyelerimizin gelişen kabiliyetleri ve potansiyelleri ile birlikte, AIRBUS ile birçok işbirliğine imza atacağına inanıyoruz.