Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA 2013)

6-8 Mart 2013 tarihleri arasında ATO/Congresium Kongre Merkezi’nde Savunma Sanayii Müsteşarlığı himayelerinde OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ile Fransız organizasyon firması BCI’nin organizatörlüğünde gerçekleştirilen  Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’nde dünya savunma ve havacılık sanayinin dev isimleri Türk firmaları ile buluşmak üzere Türkiye’ye geldiler.

Bu yıl ilk kez gerçekleşen ve 3 gün süren etkinliğin ilk gününde, Türkiye’deki Savunma Havacılık ve Offset Pazarının Panaroması konulu konferansa katılan davetli ve katılımcılar; etkinliğin 2. ve 3. gününde ise ikili iş görüşmeleri yapma fırsatı yakaladılar. Ayrıca orjinal ekipman üreticilerinin satın alma süreçleri ve tedarik zinciri politikaları üzerine çalıştayların da düzenlendiği etkinliğin son gününde katılımcılar  sanayi gezisine de katılma şansı yakaladılar.

Türkiye’de savunma alanında ilk kez gerçekleşen ikili iş görüşmeleri konseptiyle, etkinliği organize eden OSSA, savunma ve havacılık sektörlerinin ihtiyaçlarının karşılanmasında yerli üretimin payını artırmak ve üyesi olan KOBİ’leri uluslararası pazarda rekabet edebilir hale getirmek amacıyla 2008 yılından bugüne faaliyetlerini sürdürüyor.

113 üye KOBİ ve 2600’den fazla personel kapasitesiyle her geçen gün daha da büyüyen ve güçlenen küme, 25 yıldır dünya çapında başarılı konferans ve ikili iş görüşmesi etkinliklerine imza atmış BCI isimli dünyaca ünlü Fransız organizatör firmayla güçlerini birleştirerek dünyanın savunma ve havacılık alanındaki dev firmaları Türk firmalarla buluşturdu

20 ülkeden, 200’ü aşkın firmanın katıldığı ve 4000’in üzerinde ikili iş görüşmesinin yapıldığı etkinliğe. yurtdışından hem ana tedarikçi firmaların hem de yan sanayi firmalarının katılımı dikkat çekti. Organizasyona yurt içinden TAI, TEI, MKEK, Aselsan, Roketsan, Havelsan, FNSS gibi ana sanayi firmaları ve pek çok yan sanayi firması katıldı Etkinliğe ayrıca yurtdışından EADS, EADS Sogerma, MBDA, LATECOERE, AERAZUR ZODIAC, BOEING, TAWAZUN, EATON, KADDB, AIRBUS, AUGUSTA WESTLAND, FINMECCANICA GROUP SERVICES, Torino Piemonte Aerospace, Plansee Tungsten Alloys, Goldon, Agora Consulting, Aerospace Valley, Blufield ve UBIFRANCE gibi büyük firmalar ve kümelenmeler de katıldı.

Bu organizasyonun önemli bir ortam oluşturacağını düşünen Savunma Sanayii Müsteşarlığı, aynı zamanda yerel ve uluslar arası şirketlerin yeni iş ağları kurmasına ve iş birlikleri fırsatları yakalamasına olanak veren bir teknoloji platformu olacağı inancıyla etkinliğe tam destek vermiştir.

 

Daha fazla detay için ICDDA web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 

İlgili Görseller