SaSaD Yürütme Kurulumuzda

Ekleme Tarihi 4.05.2013

Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SaSaD) Ostim Savunma Yan Sanayi Kümesi’nin Yürütme Kurulu Üyesi oldu.

SaSaD adına kurul üyeliğini Genel Sekreter Yardımcısı ve aynı zamanda TOBB Savunma Sanayi Sektör Meclisi Başkanı olan Yılmaz KÜÇÜKSEYHAN yürütecek.

Ostim’i ziyaret eden SaSaD Genel Sekreteri Kaya Yazgan ve Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Küçükseyhan, Küme Koordinatörü Barış Cihan BAŞER'den Savunma Yan Sanayi Kümesi hakkında bilgi aldılar. Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Küme Yürütme Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ ve Küme Yürütme kurulu Üyesi Nihat Özönder’in hazır bulunduğu toplantıya katılan ve sunumları dinleyen SaSaD yöneticileri gerçekleştirilen çalışmaları överek, bundan sonraki çalışmaları destekleyeceklerini ifade ettiler.

SaSaD’ın Ostim’de başlatılan savunma yan sanayi küme oluşumunda yürütme kurulu içinde yer almayı kabul etmesinin kendilerine moral verdiğini belirten Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, “Bölgemizde sektör taraması yaptık. Sektörlerin rekabet analizini yaptık. Ve çıkan sonuca göre savunma sanayinde kümelenme yapılmasının isabetli olacağını gördük. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarının yerli kaynaklarca karşılanmasını milli bir görev olarak kabul ediyoruz. Küme oluşumu ile hedefimiz savunma sanayinde üretim yapan KOBİ’lerin ana sanayi ile işbirliğini güçlendirmek ve uluslararası pazara da cesaretle çıkabilmelerini sağlamaktır” diye konuştu.

SaSaD Genel Sekreteri Kaya Yazgan da derneğin yapısı, amacı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yazgan, 100’den fazla üyelerinin olduğunu belirterek sektör üreticilerinin uluslararası düzeyde temsiline, imalatta istenen standartları edinmelerine, mali ve idari prosedürlerin anlaşılmasına yardımcı olduklarını belirtti. Yazgan, ayrıca savunma sanayinde üretim yelpazesinin çok geniş olduğunu, ihracatın zor oluğunu söyleyerek, “Sektörde temel müşteri bellidir. Alt sektör stratejilerine önem veriyoruz. Yurt içi ve yurtdışı ilgili fuarları izliyoruz, eğitim programları düzenliyoruz. Çeşitli meslek ve kamu kuruluşlarında sektör grupları oluşturuyoruz” diye konuştu.

SaSaD yöneticileri daha sonra Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Aydın’la birlikte Ostim’deki savunma sanayi sektörüne yönelik çalışan firmaları ziyaret ederek bilgi aldılar.