Roketsan OSTİM’de alt yüklenici arayışında

Ekleme Tarihi 4.05.2013

Savunma ve Havacılık Kümesi’nin organizasyonu ile OSTİM’li savunma sanayi firmalarıyla bir araya gelen Roketsan yetkilileri, alt yüklenicilere çalışma koşullarını anlattılar.

 Savunma ve Havacılık Kümesi’nin organizasyonu ile OSTİM’li savunma sanayi firmalarıyla bir araya gelen Roketsan yetkilileri, alt yüklenicilere çalışma koşullarını anlattılar.


OSTİM ana sanayi günleri paylaşım toplantılarının 4.sü OSTİM İdare Binası Konferans Slonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye savunma sanayiinin dev ismi Roketsan’ın ağırlandığı toplantıda, Roketsan’ın çalıştığı alt tedarikçilerden ne gibi taleplerde bulunduğu detaylarıyla anlatıldı. Roketsan Genel Müdürü Hüseyin Baysak, Tedarik Müdürü Nevzat Çağlayan ve Alt Yüklenici Yönetim Müdürü Şule Alataş’ın katıldığı paylaşım toplantısı, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın konuşmasıyla başladı.

“OSTİM gerçek bir sanayi bölgesidir.”
Roketsan yetkililerine, OSTİM’i birçok sanayi bölgesinden farklılaştırmaya çalıştıklarını anlatan Aydın, “Biz kalabalık bir yığın değiliz, biz gerçekten bir sanayi bölgesiyiz. Bu farkımızı oluşturan birtakım kuruluşlarımız var. Bölgemizdeki firmaları daha rekabetçi kılabilmek için birtakım altyapı hizmetleri sunuyoruz. Enerjimizi kendimiz üretip, firmalarımıza ucuza kullandırıyoruz. OSTİM yatırım, ODAGEM, ODEM, kümelenme sistemimiz, vakfımız ve bunun gibi birçok oluşumumuz, bu bölgedeki firmalarımızı desteklemek için hizmet vermekteler” dedi.
Bugün OSTİM’ de savunma sanayine iş üreten firmalar varsa bunun arkasında Aselsan, TAİ, Roketsan gibi büyük firmaların OSTİM’e gösterdiği ilginin olduğunu belirten Aydın şöyle devam etti: “Bizler bu saydığımız firmalara minnettarız, çünkü bu firmalar buraya geldiler, firmalarımızla görüştüler, neleri yapabilirsiniz, neleri yapamazsınız diye sordular, yapamadığınız noktada sizleri geliştirelim dediler. Bu ilgi ile burada savunma sanayine hizmet eden firmalar oluşmuş durumda. Şu anda OSTİM’ de kalite anlayışı yüksek, nitelikli ürün üretme kapasitesine sahip, ne söylendiğini anlayan firmalar oluşmuş durumda.”

Baysak: “Sizlerle çalışmak kurumumuz için çok önemli”
Aydın’ın ardından konuşan Roketsan Genel Müdürü Hüseyin Baysak, Roketsan olarak aldıkları işleri alt yüklenici firmalarla paylaşmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi. Firmaların arkasında OSTİM markasının olduğunu bilmenin de kendilerini son derece mutlu ettiğinin altını çizen Baysak şöyle devam etti: “Bizim iş hacmimiz gün geçtikçe artmaya devam ediyor fakat işimizin büyümesi noktasında bizler aynı oranda büyüme sağlayamıyoruz. Biz sizde olan yatırımları Roketsan’da da yaparak tekrar etmek istemiyoruz. Dolayısıyla alt tedarikçiler olarak sizlerle çalışmak kurumumuz için hayati önem arz etmektedir. Biz sizlerle çalışırken sizleri sadece tedarik kaynağımız olarak görmek istemiyoruz. Bizim aldığımız işlerin sorumluluğunu bizimle birlikte paylaşan bir iş ortağı olarak görmek istiyoruz sizleri.”

“Roketsan sizleri alt yüklenici değil, çözüm ortağı olarak görmek istiyor.”
Roketsan Alt Yüklenici Yönetim Müdürü Şule Alataş da, toplantıda Roketsan’ın alt yüklenici firmalarla çalışma koşullarını ve taleplerini anlattı. Roketsan’ın artık aldığı işlerin altından kalkmak için mutlaka alt yüklenicilerle çalışmak zorunda olduğunu anlatan Alataş, “bizim artık tasarımdan itibaren sizlere işi devredip, sizlerden anahtar teslim ürünler alabiliyor olmamız lazım” dedi. Alataş sözlerini şöyle sürdürdü: “OSTİM’deki kümelenmede çok farklı alanlardan firmalar var, konusu müsait olan her firmayla çalışmak istiyoruz. Sizde olan bir tezgâhın bizde de olmasının hiçbir avantajı yok. Alt yüklenici olmadan ana yüklenici varlığını ve işlerini sürdürebilir fakat sizler olmaksızın işler daha zor. Dolayısıyla sizler kazanacaksınız, bizler kazanacağız. Karşılıklı fayda ve değer yaratacağız.”
Alt yüklenici olmak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken konulara da değinen Alataş, firmalardan öncelikle siparişin çok iyi incelenip teyit edilmesini ve siparişte yer alan miktarlarla üretim yapılmasını istediklerini söyledi. Sadece üretim değil teslimatın da çok önemli olduğunu sözlerine ekleyen Alataş şöyle devam etti:
“Teslimat aşaması bizim için çok kritik, teslimatları zamanında istiyoruz. Yani eğer bir şey teyit ediyorsanız ona uygun davranın istiyoruz. Teslim edilmesini istediğimiz bölgeye teslimatı yapmanızı istiyoruz. Bu noktada uygun ambalajlama da önem kazanıyor. Ayrıca kalite de olmazsa olmazımız. Kalite kontrol dökümanlarını ürünle birlikte teslim etmenizi istiyoruz. Siz istediğiniz kadar ürün üretmiş olun, o ürünlere ait kalite kontrol dökümanlarınız yoksa bizim kalite kontrol birimi ürünleri teslim almıyor. Dolayısıyla ürettiğimiz şey ambarlarınızda bekliyor.”
Toplantının ardından Roketsan yetkilileri OSTİM’de EMGE Koll. Şti., Epsilon ve EMD Medikal firmalarını ziyaret ederek, üretim süreçleri hakkında bilgi aldılar.