OSTİM THK Üniversitesi ile kanatlanıyor!

Ekleme Tarihi 4.05.2013

OSTİM Savunma ve Havacılı Kümelenmesi (OSSA) ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

 OSTİM Savunma ve Havacılı Kümelenmesi (OSSA) ile Türk Hava Kurumu Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Son yıllarda, özellikle bölgesel kalkınma stratejilerinde son derece sıklıkla sözü edilen üniversite sanayi işbirliği kavramı OSTİM’de gerçekleştirilen faaliyetlerle somut çıktılarına kavuşuyor. Bu kapsamda 2011 – 2012 öğretim yılında ilk öğrencilerini alacak olan THK Üniversitesi ile Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), sektörün gelişmesi için yapılacak çalışmalarda işbirliği protokolü imzaladı.

Törende konuşan THK Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban, üniversite olarak birçok hedefleri olduğunu söyledi. Öğrenci yetiştirmenin bu hedeflerden sadece biri olduğunu söyleyen Ban, bunun kadar önemli bir diğer görevlerinin de havacılık ve uzay sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak olduğunun altını çizdi. Bu sebeple “savunma sanayinin gelişmesi için neler yapabiliriz?” sorusunun her zaman zihinlerinde olacağını söyleyen Ban, OSSA ile yapılan bu işbirliği protokolünü de bu amaçla attıkları en önemli adımlardan biri olarak değerlendirdi.

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da konuşmasına, OSSA’nın çalışmalarından alınan çıktıların önemine değinerek başladı. Aydın, “Şu anda savunma sanayinde yerli sanayi katkı payı arttıysa, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ‘Sanayide derinleşme zamanı’ diyerek alt yüklenicilerin önemine vurgu yapıyorsa, Ankara Kalkınma Ajansı kalkınma planına ‘savunma sanayini geliştirmek’ başlığına yer veriyorsa bizler doğru işler yapıyoruz demektir” dedi. Aydın sözlerini şöyle noktaladı: “Bizler bugün Nuri Demirağ’ı nasıl minnetle anıyorsak, umarım ki yapacağımız işbirliği çalışmalarıyla gelecek nesillerin de bizleri minnetle anacakları işler ortaya koyabiliriz.”

OSTİM adına OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSSA adına Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, THK Üniversitesi adına da Rektör Prof. Dr. Ünsal Ban’ın imza attığı protokolle Türk Hava Kurumu Üniversitesi, OSTİM OSB Bünyesinde faaliyet göstermekte olan Savunma ve Havacılık, Medikal, İş ve İnşaat Makineleri ve Yenilenebilir Enerji kümelenmelerinini bir üyesi ve çözüm ortağı oldu. İşbirliği çalışmaları kapsamında üniversitenin öğretim görevlileri özellikle OSSA üyesi firmaları ziyaret ederek, danışmanlık faaliyetleri gerçekleştirecekler. Ayrıca öğrenime başlayacak olan öğrencilerin stajları konusunda da OSSA üyesi firmalarla ortak çalışmalar yapılacak. Öğrencilerin yeni fikirlerini hayata geçirmek ve teşvik etmek için de bazı yarışmalar düzenlenecek.