OSSA, NATO’da Sunum Yapan İlk Küme Oldu

Ekleme Tarihi 5.06.2015

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) NATO Sanayii Danışma Grubu (NIAG) Toplantısı’na katılan ve dünya genelinde sunum yapan ilk kümelenme oldu.

 Uluslararası işbirliği ağlarını güçlendiren OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), NATO’dan davet aldı. Küme, Brüksel’deki karargahta gerçekleşen NATO Sanayii Danışma Grubu (NIAG) Toplantısı’na katılarak küme faaliyetlerini ve üyelerinin üretim kapasitelerini tanıttı.

Milli Savunma Bakanlığı ve Türkiye NIAG Başkanlığı’nı yürüten Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) öncülüğünde, Türk ana sanayi firmaları ile birlikte Brüksel’de ülkemizi temsil eden OSSA, Danışma Grubu’na davet edilen ve dünya genelinde NATO’da ilk defa sunum yapan kümelenme oldu.

“Öncü rol üstlenebiliriz”
Küme Koordinatörü Hilal Ünal, NATO kaynakları ile finanse edilen, NATO için danışmanlık yapan; ana grupların önerdiği konularda, ön yapılabilirlik çalışması gerçekleştiren doğrudan sanayici katılımına açık olan NIAG toplantısında, OSSA ve etkinliklerini tanıtırken üye firmaların kabiliyetlerini de anlattı. Hilal Ünal, OSSA’nın, Türkiye’de yerleşik KOBİ’ler ile işbirliği yapmak isteyen NATO üyesi ülke firmalarına danışmanlık verdiğini de aktardı.

OSSA Koordinatörü, NATO üyesi ülke temsilcilerine; kümenin, savunma ve havacılık sektörlerinde üretim yapan KOBİ’lerin, doğası gereği hem esnek üretim yapabildiklerini hem kaliteli ve ucuza yüksek teknoloji üretim gerçekleştirerek tüm üye ülkelerin ihtiyaçlarının karşılanmasında öncü rol üstlenebileceğini ve işbirliğine açık oldukları mesajını verdi.

Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Ar-Ge ve Teknoloji Dairesi Başkanlığı Ürün Geliştirme Şube Müdürlüğü Grup Lideri Dr. Didem Kökden de NIAG çatısı altında Türk sanayinin, NATO’da artık daha etkin çalıştığını kaydetti.