OSSA MSPO Fuarında

Ekleme Tarihi 27.09.2013

Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), T.C. Ekonomi Bakanlığı URGE Projesi kapsamında; 2-5 Eylül 2013 tarihlerinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) koordinasyonunda gerçekleşen Polonya Kielce’de düzenlenen Milli Katılım Fuarına katıldı.

OSSA ve OSSA üyesi 12 firmanın (Alkan Makina, Arıtes Metal, Digitest Dijital, Dora Makina, Gökser Makina, Mak Savunma, Med Makina, Mege Teknik, Küçükpazarlı Havacılık, Savtek Bilişim, Tolga Plastik, 2G Havacılık) yanısıra; T.C. Ekonomi Bakanlığı Kobi ve Kümelenme Daire Başkanı M.Emrah Sazak ve M. Emrah Soğancı, MSPO Fuarında OSSA standında yer aldı. 
Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw KOMOROWSKI ve Milli Savunma Bakanı İsmet YILMAZ tarafından açılışı birlikte yapılan fuarda Bakan Yılmaz; Polonya Cumhurbaşkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Türkiye’den özel olarak getirilen Mehter takımı anılan etkinlik sırasında konserler vermiştir. Fuarın son gününde gerçekleştirilen Ödül Töreni’nde Savunma Sanayii Müsteşarlığı standı “Kielce Ticaret Fuarları Özel Ödülü”, OSSA Ostim Savunma Sanayii Kümelenmesi standı “Orijinal ve inovatif tasarım Özel Ödüllerine” layık görülmüştür. Polonyalı yöneticilerden oluşan Jüri tarafından yapılan "Başarılı Savunma Sanayii Projesi" değerlendirmelerine göre katılımcı firmaların ürünleri savunma teknolojileri açısından değerlendirilmiş ve HAVELSAN Firması GENESİS (Perry Sınıfı Fırkateynlerin Entegre Savaş Yönetim Sistemi Modernizasyonu) Projesi ile “DEFENDER” Özel Ödülüne layık görülmüştür. Polonya Bakan Yardımcısı, fuar kapanış konuşmasında; savunma sanayii alanında Türkiye ile 1 yıldır yoğun olarak geliştirilen ikili işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirmiş ve Türkiye savunma sanayiini model olarak aldıklarını, Türkiye’yi takdir ve heyecanla izlediklerini ifade etmiştir. Türkiye’nin “Lider Ülke” olarak katıldığı MSPO Savunma Sanayii Fuarı’na 400’den fazla firma katılmıştır.
Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve T.C Ekonomi Bakanlığı ile yakın ilişkide bulunan OSSA Kümelenmesi; Türk savunma ve havacılık sanayisi içinde yer alan KOBİ’lerin güçlü duruşunu Polonya MSPO Fuarında başarıyla sergilemiştir. Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi standını gezen Polonya Ticaret Başmüşaviri Koray Akgüloğlu; OSSA Kümelenmesi üyesi KOBİ’ler,OSSA URGE Projesi ve 14-16 Ekim 2014 tarihinde ikincisi gerçekleştirilecek Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri Programı (ICDDA) hakkında bilgi aldı.

Polonya Ticaret Başmüşaviri Koray Akgüloğlu; EADS, EADS Sogerma, MBDA, LATECOER, AERAZUR ZODIAC, BOEING, AVIO, EATON, Torino Piemonte Aerospaca, Plansee Tungsten Alloys, Goldon, Agora Consulting, Aerospace Valley, Blufield ve UBIFRANCE gibi dünyaca ünlü firmaların Satın Almacılarını Ankara İşbirliği Günleri kapsamında Ankara’ya getiren; bu organizasyon ile KOBİ’lerin yerel ve uluslararası şirketler ile yeni iş ağları kurmasına ve iş birlikleri sağlanmasına olanak sağlayan; Türkiye’de savunma ve havacılık yan sanayi firmalarını tanıtmak; Türkiye’de yan sanayinin gelişmesi ve ihracatı arttırmak için OSSA Kümelenmesi olarak yaptığımız çalışmalarımız için tebriklerini bildirdi.