OSSA İngiltere Çıkarması

Ekleme Tarihi 27.09.2013

Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), T.C. Ekonomi Bakanlığı URGE Projesi kapsamında; ürünlerini tanıtmak, pazar geliştirme faaliyetleri ve katılımcı firmalar ile işbirliği görüşmelerinde bulunmak üzere 10-13 Eylül tarihlerinde Londra’da düzenlenen 2013 Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarına (DSEI) katıldı.

 Hava, kara, deniz, güvenlik, entegre savunma sistemleri başlıklarını içeren İngiltere DSEI Fuarında; Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve OSSA, N9- 230 nolu stantta beraber yer aldı.

OSSA ve OSSA üyesi 12 firmanın (Alkan Makina, Arıtes Metal, Digitest Dijital, Dora Makina, Emge Kollektif, Gökser Makina, Mak Savunma, Mege Teknik, Öznur Savunma, Savtek Bilişim, T-Kalıp, Tolga Plastik,) yanısıra; Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, SSM Uluslararası İşbirliği Dairesi Amerika ve Avrupa Bölgesi Müdürü Sabit Ümit Ergin, T.C. Ekonomi Bakanlığı ARGE Daire Başkanı Üstün Alan ve Uzman M. Emin Torunoğlu, DSEI Fuarında OSSA standında yer aldı.

ExCel’de düzenlenen ve 120 ülkeden çok sayıda firmanın katıldığı fuarda; Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, Genel Kurmay Heyet Temsilcisi Tuğgeneral Mehmet Dişli, Londra Büyükelçiliği Silahlı Kuvvetler Ataşesi Deniz Kurm. Kd. Alb Erdal Ergün, İngiltere’nin yeni Ankara Büyükelçisi Richard Peter Moore, İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Milli Savunma Sanayisi konularında Ticaret ve Yatırım Müdüresi Belgin Savacı Clissold ve beraberinde Hava Ataşesi Albay Ömer Özkan, Kara Ataşesi Albay Mehmet Çalkayış ve Genel Kurmay ekibinden Hava Yarbay Emre Yıldırım gibi birçok üst düzey delegasyon, OSSA standını ziyaret etti.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı, DSEI fuar ziyareti ile ilgili açıklamasında, “İngiliz Savunma Bakan Yardımcısıyla görüştük. İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı da, Türkiye’nin standını ziyaret etti. İkili görüşmeler yaptık. Her zaman olduğu gibi Türkiye’ye ilgi fazla. Türk savunma sanayii her geçen gün gelişimini sürdürüyor. Bu tip fuarların savunma sanayimize hem yeni dünya vizyonu hem yeni ortaklıklar bakımından katkısı var” dedi.

Kümelenme çalışmaları ile Türkiye’de ve dünyada adını duyuran Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), DSEI Fuarı süresince toplam altmış üç yabancı firma ile iş görüşmesinde bulundu.. DSEI Fuarında, OSSA üyesi firmalar, savunma sanayinde ihracatın ilk adımı olan NDA (non-disclosure agreement) "Gizlilik Anlaşması" imzalamış; mevcut ikili ticari işbirliklerini geliştirmiştir. Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi standını gezen Londra Ticaret Başmüşaviri Yüksel Akça, OSSA Kümelenmesi üyesi KOBİ’ler hakkında bilgi aldı; sektörde yaşanan gelişmeler hakkında memnuniyetini dile getirdi.

4 gün süren fuarda 1500’den fazla firma stand açtı. Etkinlikte Türkiye, İngiltere, ABD, Avustralya, Fransa, Almanya, İsviçre gibi 40 ülkenin pavyonu yer aldı. Fuara 120 ülkeden 30 binden fazla ziyaretçinin katıldığı tahmin ediliyor. Fuar’da Daimler, General Dynamics, Iveco, JankelArmouring, JCB, Land Rover, Nexter, Patria, Rheinmetall, StreitGroup ve Supacat gibi silah ve motor üreticisi firmaların yanısıra, helikopter, denizaltı, füze yapımı gibi alanlarda faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin standları da hazır bulundu.