OSSA IDEF’te İlgi Odağı Oldu

Ekleme Tarihi 3.09.2021

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), IDEF’21 15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda yerli ve yabancı katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Fuarda, OSSA’nın faaliyetlerini yakından inceleyen pek çok KOBİ, kümelenme ekosisteminde yer almak üzere üyelik başvurusunda bulundu. Uluslararası heyetler yapılan görüşmelerde OSSA’yı yakından tanımak üzere ziyaret etmek isteğini dile getirdi.

Türkiye’nin ilk savunma ve havacılık kümelenmesi OSSA, IDEF’21’de, sektördeki yerli ve milli projelere yapılan katkıları, ürün ve hizmetleri katılımcılara sergiledi.

Fuara, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve OSTİM Teknik Üniversitesi ile birlikte standlı katılım sağlayan küme, yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü.

OSSA standında; OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, ziyaretçilere OSTİM’deki çalışmaları ve geliştirilen projeleri anlattı.

OSSA, standını her fuarda olduğu gibi ziyaretçi ve katılımcı tüm üye firmalarının kullanımına sundu. IDEF’e 57 üyesinin standlı katılım sağladığı OSSA; kara, hava ve deniz platformları için Ar-Ge/tasarım, yazılım, kompozit, elektronik, elektromekanik, kablaj, talaşlı imalat, sac şekillendirme, yüzey geliştirme, test/kalibrasyon, kaplama/boya, optik sistemler, hidrolik sistemler, makine/ekipman üretimi ve insansız sistemler ile birçok nihai ürün ve alt sistemlerin üretimi konularında kabiliyetlerini sergiledi.

KOBİ’ler üye olmak istiyor

OSSA, IDEF’21’de üye olmayan KOBİ’lerin de radarına girdi. Kümelenmenin faaliyetlerinden haberdar olan ve fuarda etkinlikleri yakından görerek etkilenen KOBİ’ler, OSSA ekosisteminde yer almak üzere üyelik başvurusunda bulundu.

Küme standı, fuar boyunca Arnavutluk, Hindistan, Fransa, Portekiz, Ukrayna, Sudan ve birçok ülke heyetini konuk etti. Toplantılarda; iş birliği fırsatları, teknoloji transferi ve ihale süreçlerine ortak katılım konularında görüşmeler gerçekleştirilirken uluslararası heyetler Ankara’da ziyaret talebinde bulundu.

Etkinlik kapsamında, savunma sanayii ana yüklenici firmalarıyla da bir araya gelindi.  OSSA; TUSAŞ, TEI, Türkiye Uzay Ajansı, FNSS, Aselsan, Havelsan başta olmak üzere çok sayıda firma ve kurum ile 80’in üzerinde görüşme ve toplantıyla çözüm önerilerini paylaştı.

Tüm katılımcılar ICDDA’e davet edildi

Fuar sırasında yabancı heyet ve firma yetkilileri, yerli firma ve kurumlar Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (ICDDA) hakkında IDEF’21’e özel ICDDA broşürleri ve görselleriyle bilgilendirildi.

Uluslararası heyetler, 12-14 Ekim 2022’de gerçekleştirilecek etkinliğe sıcak baktıklarını belirterek katılım sinyali verdi; 3 gün boyunca gerçekleşecek ikili iş görüşmelerinin ülkeler arası iş birliklerinin ortaya çıkmasında önemli rol oynayacağı görüşünü paylaştılar.

İlgili Görseller