OSSA Eskişehir Ziyareti

Added Date 4.5.2013

Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Üyeleri, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Güvenç ve OSSA Savunma ve Havacılık Kümesi üyeleri Eskişehir Sanayi Odası'nı (ESO) ziyaret etti

 Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Üyeleri, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Güvenç ve OSSA Savunma ve Havacılık Kümesi üyeleri Eskişehir Sanayi Odası'nı (ESO) ziyaret etti

· Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Üyeleri, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Güvenç ve OSSA Savunma ve Havacılık Kümesi üyeleri Eskişehir Sanayi Odası'nı (ESO) ziyaret etti.

Ostim OSB yöneticileri, Çankaya Üniversitesi Rektörü ve Ostim’de kurulu sektör kümelerinin yöneticilerinden oluşan bir heyet Eskişehir’de sanayiciler ve Anadolu Üniversitesi kapsamında yürütülen projeler çerçevesinde çeşitli incelemelerde bulundu.
Eskişehir Havacılık Kümesi üyeleri ile de bir araya gelen heyet, Eskişehir'deki havacılık alanında yapılanlar hakkında bilgi aldı. ESO Meclis Salonu'nda gerçekleşen görüşmede, ESO Başkanı Savaş Özaydemir, projeler ve şehir sanayisi hakkında katılımcılara bilgi verdi. Özaydemir, Eskişehir'deki sanayicilerin Türkiye'de büyük işler başardığını belirterek, tüm çabalarının şehri daha ileri noktalara taşımak olduğunu bildirdi.
Bu kapsamda ESO olarak yaptıkları çalışmalarda Eskişehir sanayisinin ileride öne çıkacak sektörleri belirledikleri ve bunlara yönelik özel çalışmalar yaptıklarını anlatan Özaydemir, ''Seramik, makine, havacılık ve raylı sistemler şehrimizin geleceğinde de öne çıkacak sektörlerdir. Kurulmasına öncülük ettiğimiz kümeler yoğun olarak çalışmalarını sürdürmektedir'' dedi.
Özaydemir, Eskişehir'in özellikle havacılık alanında sahip olduğu yüksek üretim kapasitesi ve gerçekleştirdiği projelerle önemli bir havacılık kenti olduğunu belirterek, bu alanda her türlü işbirliğine açık olduklarını vurguladı.
''Eskişehir ve Ankara arasında havacılık vadisi oluşturulabileceğine'' işaret eden Özaydemir, ''Sizler Ankara'da uçak gövdesi üretirken biz burada uçak motoru ve parçaları konusunda üretim gerçekleştiriyoruz. Gelin bir sinerji oluşturalım ve bu iki şehrimizi ülkemizin havacılık alanında en üstlere taşıyalım. Bunu yapabilecek kabiliyete sahibiz'' diye konuştu.


''İşbirliğine hazırız''
OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın da Eskişehir OSB'yi yakından tanıdıklarını ve burada yapılanların takdire şayan olduğunu, çok fazla ortak yönlerinin bulunduğunu söyledi.
Kurum olarak havacılık ve savunma alanında her türlü işbirliğine açık olduklarına da işaret eden Aydın, ''İşbirliği içinde her türlü rekabete açığız. Kendi uçağımızı üretme konusunun konuşulduğu bu günlerde birlikte yapabileceğimiz işbirlikleri ile bu işin ucundan tutabiliriz. Ayrıca yerli metro ve tren üretimi gibi konularda da bir araya gelmeyi başarırsak güzel projeleri hayata geçirmemiz zor değil'' dedi.

Eskişehir Havacılık Kümesi Başkanı Akın Duman da Eskişehir'deki havacılık faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kümenin Üyesi Kenan Işık ise Eskişehir Havacılık Kümesi'nin üyelerinin kabiliyetleri ve üretimleri konusunda sunum gerçekleştirdi.
Toplantıya Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Güvenç, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Cavcar, OSSA Havacılık Kümesi Başkanı Mithat Ertuğ, OSTİM OSB ve ESO Yönetim Kurulu üyeleri, sanayiciler ile akademisyenler katıldı.
Heyet üyeleri daha sonra Anadolu Üniversitesinde Mühendislik Fakültesi yöneticileri, Seramik Araştırmaları Merkezi, Havacılık, Uzay ve Deprem konularında çalışan bölümlerde incelemeler yapıp, bilgiler aldılar.