OSSA, Avrupa Havacılık Kümelenmeleri Birliği (EACP) Üyesi Olmanın Gururunu Yaşıyor.

Ekleme Tarihi 25.10.2016

24-28 Ekim tarihlerinde Protekiz Lizbon’da yapılacak EACP Genel Kurulunda, OSSA Kümelenmesinin üyeliği gerçekleşecektir. EACP Avrupa Havacılık Kümelenmeleri Birliği (European Aerospace Cluster Partnership) Avrupa'da 16 ülkeden 40 havacılık kümelenmesinin birlikte çalıştıkları bir yapıdır ve Hamburg Havacılık Kümelenmesi tarafından yürütülmektedir.

Avrupa havacılık sanayinin yaklaşık %90'ını temsil eden EACP'nin amacı; ortak projeler yürütmek, kümelenmeler arasındaki işbirliklerini geliştirmek, bilgi paylaşmak ve bağlantılı olarak Avrupa havacılığının geliştirilmesidir.

Lizbon’da 24-28 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek EACP toplantısında OSSA sunumunu yapacak olan OSSA Koordinatörü Hilal ÜNAL, EACP’ye OSSA’nın sağlayacağı katkıları anlatacaktır. ÜNAL, OSSA’nın zengin veri tabanını, karşılıklı işbirliği imkânlarını, AR-GE projelerinde ortaklık fırsatlarını ve Avrupa’ya havacılık alanında sunacağımız Avrupa’nın teknolojisini, insan kaynaklarını ve kalitesini arttırıcı; ayrıca maliyetlerini düşürücü katkılarımıza değinecektir.

OSSA’nın Kümelenme Başarıları:

OSSA, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından 2 yıl üst üste URGE projeleri en iyi uygulama faaliyetleri gerçekleştirmiş; üyesi KOBİ’lere eğitim, danışmanlık ve sertifikasyon konularında destek sağlamıştır. Proje esnasında KOBİ’ler ERP sistemlerini kurmuş; AS 9100 Havacılık kalite belgelerini almış; uluslararası arenada bilinen firmalar düzeyine ulaşmışlardır.

Kümelenmede mükemmeliyetçilik çalışmaları için yapılan kıyaslamada Avrupa Kümelenme Sekreterliği tarafından başarılı bulunan ve T.C Ekonomi Bakanlığı'nda yapılan bir törenle bronz madalya ile ödüllendirilen OSSA Kümelenmesi, Bronz Sertifikasını 2014 yılında aldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Yapılan kümelenme faaliyetleri ve 2013 yılında gerçekleştirilen Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İş Birliği Günleri (ICDDA) etkinliğinin başarı ile yürütülmesi sonucu OSSA'ya 2014 Yılı Savunma Sanayii Özel Ödülünü verdi.

OSSA 2015 yılında yer aldığı Paris Airshow’da, 2005 yılında kurulan havacılık, uzay ve gömülü sistemler alanlarında faaliyet gösteren ve hem sanayi hem de akademiden 850’den fazla üyesi bulunan Aerospace Valley kümelenmesi ile işbirliği protokolüne imza attı.

Avrupa Birliği tarafından verilen, Bölgesel Rekabet ve Küme Mükemmeliyeti Eğitimi'ni tamamlayarak sertifikasını alan OSSA, Türkiyede bu belgeye sahip iki kümelenmeden biridir. OSSA, kümelenme başarıları ile Avrupa standartlarında da kümelenme faaliyetlerini yürüttüğünü kanıtlamıştır.