MKE Kurumu - OSSA İşbirliği Konferansı OSSA Üyelerinin Katılımı İle Gerçekleşti

Ekleme Tarihi 1.12.2017

Programa; MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sıtkı Öztuna, OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, MKE’nin 12 fabrikasının satın alma yetkilileri ile 50’ye yakın OSSA üyesi katıldı.

OSSA firmaları da gerçekleştirilen programla, MKE yöneticilerine üretim yeteneklerini anlatma şansı buldu. Firmalar, programda 200’e yakın ikili görüşme gerçekleştirdi.

“Sektör, KOBİ’lere önemli fırsatlar sunuyor”
OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, ikili iş görüşmelerinin en etkili iş birliği yöntemi olduğunu ifade etti. Savunma ve havacılık sektörünün geldiği noktaya dikkati çeken Ertuğ, “Türkiye artık olgunluk dönemine girmiştir. Sektörün büyüklüğü 3.5 milyar doları, yarattığı istihdam ise 50 bini geçmektedir. Sektör, KOBİ’lere de çok önemli fırsatlar ve imkanlar sunmaktadır. Savunma ve havacılık olarak tanımlanan toplam savunma sanayii cirosunun yüzde 30'unun, çoğunluğu KOBİ'lerden oluşan yan sanayi tarafından karşılanıyor olması da bu sektörde KOBİ’lerin önemini net bir biçimde ortaya koymaktadır.” dedi.

“Küçük işletmeler çok kıymetli”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, MKE’nin Ankara’da savunma ve havacılık ekosistemini oluşturan en önemli kurumlardan biri olduğunu ifade etti. Orhan Aydın; Aselsan, TAI, FNSS, Roketsan gibi kuruluşların Ankara’da olmasıyla ana sanayiye hizmet verecek yan sanayi ekosisteminin doğal olarak oluştuğunun altını çizdi.

Ana sanayi firmalarının küçük işletmeler için bir okul görevi gördüğünü vurgulayan Aydın, “Nitelikli ürün üretebilen, bu sektöre hizmet sunabilen, kalite ve standartlarda bir firma grubu oluşmuş vaziyette. Bunları biz OSSA olarak bir çatı altında topladık. Küçük işletmeler çok kıymetli. Her birinin cevher olduğunu düşünmemiz lazım. Sizinle her türlü iş birliği yapacak firmalarımız var burada, emrinizdeyiz. Buradaki firmaların oluşmasında, gelişmesinde, kalitesinin artmasında sizin büyük katkılarınız var. Sizin okulunuzdan yetişen girişimcilerin buraya çok büyük katkıları var. Yapılamayan işleri, onlar yapıyor. Çözülemeyen problemleri onlar çözüyor.” mesajını verdi.

“OSSA ciddi katkı sağlıyor”
MKE Genel Müdürü Ahmet Taşkın, “Memleketimizin hayrına, sizlerle yükümüzü paylaşmak istiyoruz.” dedi. Taşkın, OSTİM ve OSSA’nın değerli markalar olduğunu, üyelerinin, ülkemizin kalkınması ve gelişmesine ciddi katkılar sunduğunu kaydetti.

MKE’nin imalat işlerinde yüzde 30-40 oranında ana tedarikçilerle çalıştığını dile getiren Ahmet Taşkın, “Bunu iki katına çıkartma gibi bir hedefimiz var. 2018 bütçe planımızda imalat işlerinde ciro hedefimiz de 2 milyar TL. Bu da imalattaki cironun 1.3-1.4 milyar TL’ye çıkması anlamına geliyor. Yükü paylaşırsak başarılı olabiliriz. Ancak savunma sanayiinde kalite ve zamanında teslim önemli. OSTİM ve OSSA firmalarının da fiyat rekabetinde önemli bir yerde olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Kurumun Tandoğan’daki yerleşkesinde müzesi olduğunu, burada Türkiye’nin hem sanayi hem de savunma sanayii geçmişinin görülebileceğini belirten Genel Müdür Taşkın, “Ayrıca fotoğraf müzemiz var. Fotoğraflarda, Kurtuluş Savaşı yıllarımızda fabrikalarımızda; fişek, silah üreten, tamir eden çalışanlar var. Ortak noktaları şu: Kadınlarımız, ninelerimiz ve çocuklar çalışıyor. Eli silah tutanlar cephede savaşırken kalanlar bir olmuşlar. Türkiye’nin içinde bulunduğu kuşatma durumunda bize düşen; tüm firmalarla bir araya gelerek, 2. Kurtuluş Savaşı veriyormuşçasına, bu ruh hali içinde olmamız gerektiğidir.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.