Milli Savunma Bakanı OSTİM OSB’yi ziyaret etti

Ekleme Tarihi 4.05.2013

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, OSTİM OSB’yi ziyaret etti. Savunma sanayi kümelenmesi üyeleri ile toplantı yapan Yılmaz..

 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, OSTİM OSB’yi ziyaret etti. Savunma sanayi kümelenmesi üyeleri ile toplantı yapan Yılmaz..

“Sanayicilerimiz birer kahramandır”

· Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, OSTİM OSB’yi ziyaret etti. Savunma sanayi kümelenmesi üyeleri ile toplantı yapan Yılmaz, “Ülkenin güzel geleceği için çok önemli çalışmalar yapan siz sanayicilerimiz birer kahramansınız. Sizi kutluyorum. Türkiye’nin gelişmesinin 2 yolu vardır, bunlar üretim ve tasarruftur” dedi.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, bilim ve siyaset dünyasının önemli isimlerini ağırlamaya devam ediyor. Son yıllarda hız verilen Kümelenme çalışmaları ile özellikle Savunma Sanayi alanında OSTİM’i önemli bir marka haline getiren OSB yönetimi, son olarak Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı ağırladı. Yılmaz OSTİM Yönetim binasında OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, Başkan Yardımcısı Sıtkı Öztuna, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Savunma Kümesi üyesi sanayiciler tarafından karşılandı.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ev sahipliğinde düzenlenen toplantı ile OSSA üyesi savunma sanayi imalatçıları, Yılmaz’la sektörün geleceğine ve kendi beklentilerine ilişkin görüşlerini paylaştılar.

“Bu insanlar kahramandır”

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da, “Ülkenin güzel geleceği için çok önemli çalışmalar yapan siz sanayicilerimiz birer kahramansınız ve ben her birinizi gönülden kutluyorum” dedi. “Türkiye’nin gelişmesinin 2 yolu vardır, bunlar üretim ve tasarruftur” diyen Yılmaz şöyle konuştu:

“Eğer ki üretemezsen kesinlikle geriye gidersin, kaybedersin. Tasarruf yapamazsan da yine üretemezsin. Nedir israf; hak edilmemiş tüketim israftır. Türkiye şu anda kısmen ona gidiyor. Çünkü kredi kartıyla yapılan alışverişlerin birçoğu bu hak edilmemiş tüketime giriyor. Dolayısıyla bizim daha çok üretmemiz lazım, üreten insana daha çok destek olmamız lazım. Ayrıca tasarrufu da teşvik etmemiz lazım. Bugün Almanya diğer ülkelerden çok daha farklıysa bilin ki 2 kriteri var; üretim ve tasarruf. Avrupa’da en fazla tasarruf oranına sahip ülke Almanya, yine Avrupa’da en fazla üreten ülke de Almanya’dır. Dolayısıyla bizim de ülkemizde bu iki konunun teşviki için elimizden geleni yapmamız lazım.”

Üretimin ardından diğer önemli unsurun da ürettiğini satabilmek olduğunu vurgulayan Yılmaz, “2023 yılında bir hedefimiz var, 500 milyar dolar üretebilmemiz lazım. İhracatımızı arttırabilmemiz için üretmemiz lazım. Hem fiyatta hem kalitede rekabet edebilir olmamız lazım. Dolayısıyla bizim 500 milyar dolarlık mali üretebiliyor olmamız lazım. Bunu üretebilmemiz için de milli güç lazım. Her biriniz milli gücümüzün bir parçasısınız. Bu bilinç içinde el ele vererek, Türkiye’nin bu bölgede kendi kendine yetebilen, kendinin dışında da çevresindeki birçok ülkenin de hastalığına çare olabilecek hale gelmesi için çalışacağız. Bu amaç için yaptığınız tüm çalışmalar için de teşekkür ediyorum, bu anlamda tüm kahramanları kutluyorum” dedi.

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da konuşmasında, OSTİM olarak en önemli dertlerinin yerli üretimin önemine vurgu yaparak, arttırılmasına katkıda bulunabilmek olduğunu, özellikle “terli katkı” olarak bilinen Offset uygulamasının arttırılması için farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirtti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bu konuda diğer tüm kurumlardan önde bir yapılanması olduğunu ve Offset konusuna büyük önem verdiğini söyleyen Aydın, bu duyarlılıkları ve çalışmalarından dolayı OSTİM’in bir savunma sanayi merkezi haline geldiğini, OSSA kümesi altında birleşerek daha da güçlendiğini söyledi. Aydın; “Enerji grubumuz rüzgâr santralini yapmaya talip, savunma kümemiz motoru yapmaya talip, İş ve İnşaat Makineleri Kümemiz metroyu yapmaya talip. Biz bunları yapalım derken işin içinde bir firmamız yok ama bizim bu grup ile Türkiye’nin gücünü ortaya koyabilme kabiliyetimiz var. Bu anlamda her türlü görevi almaya hazır olduğumuzu sizlere iletiyoruz” dedi.

OSSA Küme Koordinatörü Hilal Ünal da, kümenin oluşum süreci ve bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıda, savunma sanayine çalışan alt yüklenici KOBİ’lerin beklentilerini içeren bir konuşma yapan OSSA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Han, “Müsteşarlığımız ve ana sanayimizin desteğiyle oluşan küme firmalarımızdaki kabiliyetleri bir üst seviyeye taşımak adına küme firmalarınca belirlediğimiz beklentilerimizi 3 ana başlık altında topladık” dedi. Han konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu 3 başlık; stratejik, sürdürülebilir iş ve çözüm ortaklığı, Ar-Ge yerlileştirme ve teknoloji aktarımı, uluslararası pazar ve işbirliklerinin geliştirilmesine destek. Stratejik sürdürülebilir iş ve çözüm ortaklığı dediğimizde ana sanayide yürütülen projelerde uzun süreli ve sözleşmeye dayalı iş aktarımı bekliyoruz. Şu anda aldığımız işler daha çok parça parça geliyor, biz bu anlamda önümüzü görmek istiyoruz. Ar-Ge, yerlileştirme ve teknoloji aktarımı konusunda ise KOBİ’lerin araştırma geliştirme yeteneğini arttıracak desteklerin oluşturulmasını talep ediyoruz. Bir takım savunma sanayi ürünlerinin hibe şeklinde destekleri maalesef yok. Yurt dışından temin edilen kompanent ve alt sistemlerin yerlileşmesi konusu, ana sanayimiz birimlerinde de tartışılan bir konu ve biz de burada aktif görev almak istiyoruz. Uluslararası Pazar ve işbirliklerinin geliştirilmesi için de KOBİ’lerin yeteneklerinin uluslararası pazar için en iyi şekilde kullanılması, bu yolda oluşabilecek işbirliklerine destek verilmesini bekliyoruz.”

Toplantının sonunda OSTİM Başkanı Orhan Aydın, Bakan Yılmaz’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, ziyaret anısı bir plaket sundu.