Kalitede OSSA Damgası

Ekleme Tarihi 4.05.2013

Sürdürülebilir kalite yönetimi anlayışının bir devamı olarak yüksek performans sergileyen tedarikçileri sertifikalandırmak suretiyle "FNSS Onaylı Tedarikçi" belgelendirme sürecini başlatan FNSS, düzenlenen törenle tedarikçi firmalara belgelerini takdim etti.

 Sürdürülebilir kalite yönetimi anlayışının bir devamı olarak yüksek performans sergileyen tedarikçileri sertifikalandırmak suretiyle "FNSS Onaylı Tedarikçi" belgelendirme sürecini başlatan FNSS, düzenlenen törenle tedarikçi firmalara belgelerini takdim etti.

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. aynı törende, mükemmelliğin temel kavramlarını kendi kuruluşunda benimseme ve yaşama geçirme konusunda kararlı olduğunu belirten; "Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi'ni" Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ile imzaladı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, SaSaD, ASO ve OSTİM temsilci ve yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleşen törende atılan bu imza ile FNSS gelecek vizyonu için ilerlediği bu yolda kendisine yön gösterecek pusulanın; "sürekli iyileşme ve mükemmellik prensipleri" olduğunu vurgulamış oldu.

FNSS Genel Müdürü Kadir Nail Kurt törende yaptığı konuşmada, bu firmaları sertifikalandırmaktaki temel amacın, tedarik yönetim sürecinin, etkin, verimli, sürdürülebilir ve sistematik bir yaklaşım oluşturarak, tüm tedarikçilerle karşılıklı güven duygusuna dayalı bir ortak kalite kültürünü yaratmak ve ileriki dönemde sıfır hatalı malzeme alımını sağlamak olduğunu söyledi.

İdari yapılanma, kalite yönetim sistemi ve uygulamaları ile üretim ve operasyonel yetenekler çerçevesinde üç ana kategoride yapılan sertifikalandırma sürecinin ilk aşamasında toplam 15 tedarikçi firma, iki yıl süreyle geçerli olacak; "FNSS Onaylı Tedarikçi Firması" belgesini almaya hak kazandığını söyleyen Kurt, yeni başvurular için sertifikalandırma sürecinin de devam etmekte olduğunu, FNSS Kalite Güvence Bölümü tarafından sertifikalandırma işleminin sürekli ve dönemsel olarak icra edileceğini belirtti.

15 firmanın 11’i OSSA’dan

Törende konuşan OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın da, geçmişte sanayiciye “sen bunu yapamazsın” düşüncesinin empoze edildiğini, üreticinin buna inandırıldığını söyleyerek FNSS’in yaptığı çalışmaların “Türk insanı, Türk mühendisi bunu yapabilir” denmesini sağladığını belirtti. Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz üretime odaklı bir küçük sanayi bölgesiyiz. Yerli sanayinin savunucusu ve temsilcisiyiz. Fakat söylediğim bu “yapamazsınız” zihniyetinin bürokraside ve birçok alanda halen geçerli olduğunu görüyoruz. Biz yapılabilir derken örneğimizi de hep savunma sanayinden, FNSS, Aselsan, TAİ gibi büyük kuruluşlardan veriyoruz. İşte bir Türk savunma sanayi şirketi, tedarikçileriyle el ele vermiş, dünya şirketi olma iddiasını ortaya koyuyor. Bu alkışlanacak bir başarıdır. Biz yan sanayi temsilcileri olarak ana sanayimizin bu başarısıyla övünüyoruz. Kendisini alanında akıncı ilan etmiş bir kuruluşa biz de OSTİM’deki akıncılarla destek ve güç vermeye hazır olduğumuzu belirtiyoruz.”

Sertifika alan OSSA firmaları:

Aral Havacılık San. Tic. Ltd. Şti., Cetek Makina San. ve Tic.Ltd.Şti., Dizayn Makina San. ve Tic. Ltd. Şti., Grup Teknik Mak. San. Ltd. Şti., Hasaş Metal ve Yedek Parça Mak. San.Tic. Ltd. Şti., İmtes İmalat Teknolojisi San. ve Tic. Ltd. Şti., Küçükpazarlı Kalıp ve Makina San. ve Ltd. Şti., Medsav Medikal Savunma Mak. İmalat San. Tic. Ltd. Şti., Mefasan Makine Ot.Tic. Ltd. Şti., Mikron Makina San. ve Tic. Ltd. Şti., Mikron Mühendislik Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.