ICDDA 2018 Basın Toplantısı Büyük İlgi Gördü

Ekleme Tarihi 5.04.2018

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) himayelerinde, Ekonomi Bakanlığı’nın destekleriyle, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) tarafından, 23-25 Ekim 2018 tarihleri arasında 4.sü gerçekleştirilecek olan Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri (Industrial Cooperation Days in Defense and Aerospace-ICDDA) basın toplantısıyla tanıtıldı.

5 Nisan Perşembe günü Sheraton Ankara Hotel’de düzenlenen toplantıya; Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Ankara Vali Yardımcısı Süleyman Hürrem Aksoy, TUBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ziya Kemal Gazioğlu, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, TBMM Milli Savunma Komisyonu Üyesi Dr. Suat Önal Ankara Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, DHMİ, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, TAI, Aselsan, Otokar, Roketsan, FNSS, Airbus, Lockheed Martin gibi firmaların yanı sıra çok sayıda ülkenin askeri ataşeleri, sektör temsilcileri ve küme üyesi firmalar katılarak OSSA’ya ve etkinliğe verdikleri desteği ve önemi bir kez daha gösterdiler.

ICDDA Etkinliğine Tam Destek

SSM Müsteşar Yardımcısı Sn. Dr. Celal Sami Tüfekçi, Sheraton Ankara Otel'de düzenlenen basın toplantısında, savunma ve havacılık sanayisinin merkezi konumundaki Ankara'da gerçekleştirilecek ICDDA'ya destek vermekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Tüfekçi, OSSA organizatörlüğünde yapılan önceki 3 organizasyonda yaklaşık 34 ülkeden 250'nin üzerinde firmanın katılımıyla 5400'den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildiğini belirtti.

Yerel ve uluslararası tedarikçi ve üreticiler için iş odaklı bir platform oluşturan, aynı zamanda gelecek iş birlikleri için fırsatlar sunan etkinliğin Türk savunma sektöründe büyük bir fark yaratacağına işaret eden Tüfekçi, "23-25 Ekim'de Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek bu organizasyonla tüm gözlerin çevrildiği Türk savunma ve havacılık firmalarının ilgiyi fırsata çevirerek, organizasyonda oluşacak sinerjiyle maksimum fayda sağlayacağına inanıyorum" dedi.

Tek alıcı konumundaki devletin tedarik projeleriyle sektöre yön verdiğini, bu nedenle devletin sektördeki rolünün çok önemli olduğunu dile getiren Tüfekçi, şunları söyledi:

"Bu rol, müsteşarlığımızın 24 Aralık 2017'de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile cumhurbaşkanına bağlanmasıyla sektöre ilişkin düzenleme, strateji belirleme ve yönlendirme noktasında daha büyük önem kazanmıştır. 2016 yılında başlattığımız ve tanıtımını 22 Mart'ta gerçekleştirdiğimiz Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) ile bugüne kadar kendini ifade fırsatı yakalayamamış ve ihtiyaç duyduğu alanlara özel destek bulamamış firmalarımızın yeteneklerinin, ürün ve çözümlerinin yerinde saptanabileceği ve desteklenebileceği bir sistem kurguladık."

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da OSTİM olarak böyle bir kümelenmenin kurucusu olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, SSM'nin savunma sanayisine sahip çıkmasının sektördeki aktörler için çok önemli ve faydalı olduğunu ifade etti.

Aydın, OSSA'nın kısa zamanda çok ciddi atılımlar yaptığını vurgulayarak, "Kümelenme sayesinde KOBİ'lerimizin iş birliği yapmasına ve firmalarımızın bir araya gelerek sinerji oluşturmasına çalışıyoruz. Etkinlik kapsamında dünyadaki tedarikçilerin Ankara'ya gelmesini ve KOBİ'lerimizle iş birliği yapmasını çok önemsiyoruz" diye konuştu.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ da etkinliğe büyük savunma sanayi firmalarının katılacağını ve 5000'in üzerinde görüşme gerçekleştirileceğini söyledi. Ertuğ, organizasyonun KOBİ'lere güven verdiğini ve bu işletmelerin büyümesine katkı sağladığını kaydetti. 

3.sü Ekim 2016 yılında gerçekleşen etkinliğimizde; 33 ülkeden, 200 firmanın üzerinde katılım ile, 5400 kayıtlı ikili iş görüşmesi yapılmıştır. Yurtdışından AIRBUS DEFENCE AND SPACE, AIRBUS GROUP, AIRBUS HELICOPTER, THE BOEING COMPANY, DASSAULT SYSTEMS, LEONARDO GROUP, LOCKHEED MARTIN, MBDA, NAVANTIA, ROLLS ROYCE, SIKORSKY, THALES gibi birçok önemli firmanın katılımının yanı sıra; yurt içinden ASELSAN, HAVELSAN, FNNS, ISTANBUL TERSANESİ, MKEK, OTOKAR, ROKETSAN, TAI, TEI, THY TEKNİK gibi ana sanayi firmalarımız ile pek çok sanayicimiz etkinliğimize katılım göstermiştir.