Cumhurbaşkanı Ostim'de...

Ekleme Tarihi 4.05.2013

Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL'den Ostim Savunma Sanayicilerine tam destek geldi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Cumherbaşkanına geleceğe dönük yürüttükleri projeler hakkında bilgi verdi. OSTİM benzeri sanayi bölgeleri yapmak isteyen birçok ülkeye danışmanlık yaptıklarını anlatan Aydın, OSTİM’in savunma sanayii alanında da önemli projelere imza atmaya hazır olduğunu söyledi. Aydın, bu kapsamda, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin, NATO Namsa’nın danışmanlığında temizlemeye talip olduklarını belirtti.

Küme Koordinatörü Barış Cihan BAŞER ve Sektör Danışmanı Haydar ÇERİ tarafından hazırlanan brifingi dinleyen Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah GÜL, “Madem ki bu işi yapabiliriz diyorsunuz, o zaman bunun organizasyon kısmını da yapın ve projenizi en güzel şekilde takdim edin. Biz de devlet olarak önceliğimizi size verdiğimizi en iyi şekilde söyleyelim. Hiç vakit geçirmemek gerekir. Bunun bir süresi var biliyorsunuz. Bu süre içinde bunun gerçekleşmesi gerekiyor, ihaleler ona göre yapılacak ve görevler ona göre verilecek. Siz organizasyonunuzu yapın, biz de ne gerekiyorsa yapalım'' dedi.

Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi işine talip olan OSTİM girişimcisine inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

"Mayınların temizlenmesiyle ilgili yasa geçti. Bu yasa aslında size çok iyi bir imkan tanıyor. Sizin bunları yapacağınıza ben inanıyorum. Ama burada organizasyon kabiliyetini de göstermeniz gerekir. ’Biz şunu yaparız’ demek yetmiyor. Onu talep edenlere, problemsiz bir şekilde, yapıp sunabilmek çok önemli. Nihayetinde buralar deneme tahtası değil. Bu alanlar insanlara açılacak, ziraat yapılacak. O bakımdan bu işi size verirken herkesin güvenli hissetmesi lazım. Sonra problem çıkmayacak şekilde hissetmesi lazım. Onun için vakit var. NATO ile işbirliği yapılabilir. Onların da sizler işbirliği yapması için karşılarında güçlü bir muhatap bulması lazım. Şimdi siz bu organizasyonu uluslararası standartlarda nasıl yapılıyorsa yapın. Madem bu işi yapabiliriz diyorsunuz, işin bu organizasyon kısmını da yapın ve projenizi en güzel şekilde takdim edin, bizde devlet olarak önceliğimizi size verdiğimizi en iyi şekilde söyleyelim.