0224 251 41 00
İhsaniye Mah. İzmir Yolu Cd. Efe Plaza No: 116 Kat: 6 Daire: 11, 16040 Nilüfer/Bursa
iletisim@iletisimyazilim.com, selcuk.sen@iletisimyazilim.com

CoralReef Manufacturing Execution System(MES)

CoralReef MES; Üretimde izlenebilirliği, kayıpların önlenmesini sağlayan, işletme yöneticileri tarafından belirlenen KPI değerlerinin ölçülmesini sağlayan ve verimliliği hedef alan MES(Manufacturing Execution System) çözümüdür. Üretim sahasında ortaya çıkan direk maliyet gideri unsuru verilerinin ERP sistemleri ile entegrasyonu sağlanarak işletmenin fiili maliyet muhasebesi yapmasını hedefler. CoralReef sahip olduğu modüllerle işletmelerin ihtiyaçlarına göre teknolojik altyapısı gereği kurgulanabilir nitelikte olan paket bir çözümdür. Üretimde hammaddenin girişinden, üretimin planlamasından ürün çıkışına kadar tüm süreçler için kullanılmaktadır. Giriş-Proses-Final Kontrol, Depo Yönetimi, Bakım Yönetimi, Kalıp/Takım Yönetimi, Terazi Entegrasyonu, PLC Entegrasyonu İle Otomatik Veri Toplama, Makine Çizelgeleme, Paketleme Sevkiyat Yönetimi, Fason Yönetimi … vb. modülleri içerir. Sektör bağımsız bir çözümdür. Aynı sektördeki iki ayrı işletme bile farklı iş yapış şekillerine sahiptir. Tüm sektörlere tek bir ürün olarak sunduğumuz CoralReef ile üretim sahası ihtiyaçlarına karşılık bulunur. Sahip olduğu raporlama aracı ile yazılım bilgisi gerektirmeden dashboard ve rapor tasarımına imkan verir. Uyarı ve bildirim altyapısı ile performans düştüğünde, termin yetişmediğinde, makine arıza durumuna geçtiğinde, kapasite planlaması aştığında, satın alma gereksinimleri oluştuğunda vb. gibi kritik görülen noktalar için uyarılar oluşturulabilmektedir. CoralReef, tüm ERP sistemleri ile çift yönlü bir entegrasyon sağlar. Donanım ile entegrasyonda marka bağımsız bir çözümdür.

CoralReef ürününde iki faklı yöntemle veri toplanmaktadır. Birincisi operatörden veri sağlayan manuel veri toplama yöntemi, diğeri ise makineler üzerinden veri sağlayan otomatik veri toplama yöntemidir. Operatör üzerinden Endğstriyel PC, tablet ya da barkod sistemi ile, makine üzerinden PLC’si, ürettiğimiz PLC panolarımız, scada ya da sensörler aracılığıyla veri alınabilmektedir. Bu yöntemlerden yola çıkarak üretimden gelen duruşlar, fireler, hurdalar, süreler, üretim adedi, hız, sıcaklık, basınç, enerji tüketimleri vs. gibi bilgiler sisteme fiili olarak aktarılmaktadır.

CoralReef, hedeflenen ve gerçekleşen üretim değerlerini hem yönetici kontrol paneli üzerinde hem de üretim sahasında operatöre görsel ifadelerle izletme imkanı verir.