A400M Uçaklarının Bakım ve Onarımında OSSA Üyeleri de Görev Alacak

Ekleme Tarihi 9.07.2021

8 Temmuz 2021 tarihinde Kayseri “12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü FASBAT Tesisleri”nde “A400M FASBAT Uçak Bakım Merkezinin Açılışı, Retrofiti Yapılan İlk A400M Uçağının Teslimi ve Stratejik İş Birliği Anlaşmaları Sertifika Töreni” gerçekleştirildi.

Törende retrofit uygulaması ve fabrika seviyesi bakım onarım hizmeti verecek uçak bakım merkezinin açılışı, retrofiti yapılan “Yeni Nesil Stratejik Nakliye Uçağı” olarak nitelendirilen A400M uçaklarından ilkinin teslimi, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü tarafından Stratejik İş Birliği Anlaşması (SİA) çerçevesinde yetkilendirilen firma temsilcilerine SİA sertifikaları takdimi gerçekleştirildi.

MSB ile ASFAT arasında 10 Şubat 2020 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında; dünyada havacılık alanında önde gelen markalardan birisi olan AIRBUS Defence & Space ile yapılan iş birliği doğrultusunda ASFAT ana yüklenicisi olduğu iş modeli çalışmalarının ilk etabını tamamladı ve dün gerçekleşen törenle projeler hizmete açıldı.

Açılışı yapılan merkez; A400M uçaklarının tadilat ve bakımlarının yapılacağı hangar binası, uçak malzeme ve elemanlarına hasar vermeden testlerin tahribatsız kontrol yöntemleri ile yapıldığı bina, ısıtma merkezi binası, trafo binası, tüm binaların yangından korunmasını sağlamak maksadı ile tasarlanan yangın söndürme deposu, 8000 metrekare uçak park sahası ve bağlantı taksi yolundan oluşuyor.

ASFAT ile AIRBUS Defence & Space arasında imzalanan anlaşma sayesinde, dünyada AIRBUS D&S tesisleri dışında ilk ve tek retrotif merkezi olma niteliğine haiz Kayseri 2'nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, bu işlemi yapabilen en hızlı ve verimli merkez olma özelliğini de taşıyor. Türkiye bu merkez ile birlikte tüm dünyaya hem retrofit hizmeti verebilecek hem de retrofit ile birlikte bakım onarım yeteneklerinin ihracatını yapabilecek. Türk ekonomisine ciddi katkı sağlayacak bu çalışmanın ASFAT ve AIRBUS iş birliğinde gelecek yıllarda genişlemesi planlanıyor.

Hizmete alınacak A400M FASBAT hangarında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait diğer 8 adet A400M uçağı ile A400M sahibi diğer ülkelerin uçaklarının retrofit işlemlerinin yapılması da planlanıyor. İlerleyen yıllarda AIRBUS D&S ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında 1926 yılında kurulan 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’ne, Millî Savunma Bakanlığı’na ait olan A400M uçaklarının depo seviyesi bakım onarımını yapma yeteneği kazandırılması ve bu yeteneklerin ihraç edilmesi hedefleniyor.

TSK’nın yurt dışı teknolojik bağımlılığının azaltılması; kalite, teknik yeterlilik, teslimat performansı ve satış sonrası hizmetler yönünden yeterli tedarikçilerden alım yapılması; fabrika ve tersanelerin bakım, onarım ve üretim görevleriyle ilgili tüm mal ve hizmet alımlarının kapsama alınması amacıyla yeni bir çalışma başlatılmış, bu çalışma ile teknolojik vb. açılardan yeterli görülen millî ve yerli üretim yapan firmalarımız desteklenerek TSK’nın ihtiyaçlarının uzun dönemli olarak karşılanması maksadı ile Stratejik İş birliği Anlaşmaları imzalanmıştı. 

Ayrıca törende Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nün yerlileştirme ve millîleştirme faaliyetleri kapsamında imzaladığı Stratejik İş birliği Anlaşmaları neticesinde 10 firmaya sertifikaları takdim edildi.

Bu kapsamda OSSA üyelerimizden; ASPİLSAN ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş., DİJİTAL GÜÇ İŞLEM TEST SİST. ELEK. TEL. MED. SAN. TİC. LTD. ŞTİ., EMA SİSTEM YANGIN GÜV. SİS. MÜH. VE DIŞ TİC. A.Ş., TELEMAR SAVUNMA ELEKT. ELK. İNŞ. MAK. DAN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ., VOLO KOMPOZİT VE MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ., YTY METAL SANAYİ DIŞ TİCARET A.Ş. firmalarımıza sertifikaları takdim edildi. 

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çevrim içi olarak, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, MSB yetkilileri, AIRBUS ekibi ve protokol üyeleri ile birlikte firma yetkilileri katılım sağladı.