Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projeleri

Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projeleri

OSSA URGE PROJESİ

Proje süresi: 3 yıl
Proje katılımcı firma sayısı:24
Proje tahmini bütçe: 1.130.000 TL.

URGE Projesi Gerçekleşen Faaliyetler


A) İHTİYAÇ ANALİZİ,

TTGV tarafından, 24 URGE Firmasının ve sektörün ihtiyaç analizi yapıldı. ( Şubat 2012 – Haziran 2012)

B) EĞİTİMLER

- Tüm proje firmalarına Ticari İstihbarat Eğitimi verildi (Temmuz 2012)
- 8 Proje Firmasına Uluslararası Havacılık Standartlarına Ulaşma AS9100 eğitimi verildi (Ekim 2012)
- OSSA, Abu Dhabi IDEX fuarı öncesi ihracat ve bankacılık eğitimi verildi (Şubat 2013)

C) DANIŞMANLIK

-4 Proje Firması AS9100 Kalite Sistemi konusunda danışmanlık alıyor (Ocak 2013-Haziran 2013)
- 7 Proje Firması internette görünürlüğü arttırmak için arama motoru optimizasyon danışmanlığı alıyor (Şubat 2013-Şubat 2014)

D) YURT DIŞI PAZARLAMA

-9 URGE Firması ile AIRTEC Havacılık Yan Sanayi Fuarına katıldı (Kasım 2012)
-14 URGE firması ile Abudabi IDEX Fuarına Katıldı (Şubat 2013)

E) ALIM HEYETİ

Savunma Sanayi Müsteşarlığının himayesinde, T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ile gerçekleşen Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri Programı kapsamında, 06-08 Mart 2013 tarihleri arasında 22 ülkeden, 270 firmanın katıldığı, 4000’e yakın “kayıtlı” ikili iş görüşmesinin yapıldığı alım heyeti programında; Airbus, Boeing, Bombardier, Embraer ve Thales gibi uluslararası aktörler ve yurt içinden SSM ve TAI gibi ana satın almacılar, OSSA’nın organizasyonunda yer aldı.

URGE Projesi Gerçekleşecek Faaliyetler

DANIŞMANLIK

-4 Proje Firması Kurumsallaşma konusunda danışmanlık alacaktır

YURT DIŞI PAZARLAMA

Katılınması düşünülen fuarlar:

- SSM ie koordineli olarak milli katılım sağlanan fuarlara ve B2B etkinlikleri yakından takip edilmekte ve katılımlar planlanmaktadır.

ALIM HEYETİ

- 06-08 Mart 2013 tarihleri arasında birincisi gerçekleşen Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri Programının, ikincisi 14-16 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Firmalar bir yıl öncesinden alım heyeti programı için başvuruda bulunmaktadır.
- Kazakistan ve Azerbeycan ‘dan heyet getirilmesi çalışmaları devam etmektedir.
- URGE Projesi Sonuçları

URGE Proje firmalarının, Almanya AIRTEC Fuarı, Abu Dhabi IDEX Fuarı ve Ankara Endüstriyel İşbirliği Günlerinde gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında; yurtdışından Satın Almacılar, Tedarik Zinciri Yöneticileri, Proje Yöneticileri ile firmalarımız gizlilik anlaşmaları imzalamış; bu firmalara fiyat teklifleri sunmuştur. Savunma ve Havacılık yan sanayinin yurtdışında güçlü duruşu ile; Orijinal Ekipman Üreticileri, KOBİ’lerimiz hakkında yeni fikirler geliştirmiş; URGE Firmaları verimli iş bağlantıları, ortaklıklar başlatmış; uluslararası pazara entegre olmak için fırsat yakalamıştır.
URGE Projesi firmalarımızın yurtdışında ihracat bağlantılarının arttırması sonucunda, URGE Firmalarının 2 milyon TL olan 2011 yılı ihracat rakamları, 2012 yılında 4 milyon TL’ye yükselmiş; %100’e yakın ihracat artışı sağlamıştır.