Pakistan, İş Birliği Anlaşmalarını Yürütmekte Kararlı

Ekleme Tarihi 30.06.2021

Pakistan, Türkiye ile imzaladığı iş birliği anlaşmalarının hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi için harekete geçti. Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlığından Dr. Liaquat Ullah Iqbal, savunma ve havacılık başta olmak üzere pek çok alanda iş birliklerinin yürütülmesi konusunda OSTİM’de görüş alışverişinde bulundu.

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlığından Dr. Liaquat Ullah Iqbal ve Dr. Tauseef ur Rehman, OSTİM’i ziyaret etti. Heyet, ziyarette, savunma ve havacılık başta olmak üzere tarım, enerji ve medikal gibi sivil sektörlerde de iki ülke arasındaki iş birliği anlaşmalarının yürütülmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Programda, Pakistan Hava Kuvvetleri görevlileri, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Zeydan, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Uğurlu, Ostim Teknopark Genel Müdürü Dr. Derya Çağlar ve OSSA Koordinatörü Dr. Uğur Aydın ile bir araya geldi.

Sivil havacılık ve uzayda iş birliği

Dr. Liaquat Ullah Iqbal, Pakistan ve Türkiye arasında Cumhurbaşkanları düzeyinde imzalanan iş birliği anlaşmalarının yürütülmesi için çalıştıklarını söyledi. 2 yıl önce de OSTİM’i ziyaret ettiğini dile getiren Iqbal, OSTİM’den edindiği bilgileri ülkesindeki yöneticileriyle paylaştığını aktardı.

Başkent İslamabad yakınlarında kurulma çalışmaları devam eden Havacılık Şehri Projesi hakkında bilgiler veren Komutan, sadece askeri havacılık değil, sivil havacılık ve uzay çalışmalarında da Türkiye ile iş birliği anlaşmalarının olduğunu ve bu kapsam da OSTİM ve OSSA ile de iş birliği yapılabilecek alanlarda çalışmak istediklerini dile getirdi.

“Yol haritanıza OSSA’yı ekleyin”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Pakistan’ın tarihsel ve kültürel olarak Türkiye için önemli bir konumda olduğunu hatırlattı. Aydın, “Pakistan denince yüreğimiz farklı çarpıyor.” dedi.

Kamu kurumları ile yapılan iş birliklerinin önemine dikkat çeken Aydın, şu mesajları verdi: “Bunların içini doldurmak için fiili olarak sahada olan insanlarla çalışmak önemli. OSTİM, iş birliklerinin içini doldurabilecek ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek en geniş ekosisteme sahip. Çalışma yol haritanıza OSSA’yı da eklemelisiniz. OSSA ile yapılacak her türlü iş birliğini de desteklemeye hazırız.”

OSTİM OSB olarak pek çok konuda uçtan uca çözümler geliştirebileceklerini vurgulayan Aydın, “İş ve inşaat makineleri, medikal, enerji, kauçuk, raylı sistemler ve haberleşme teknolojileri sektörlerindeki kümelenmelerimizle de her türlü istek ve ihtiyaçlarınızı karşılayabiliriz. Ostim Teknopark ve OSTİM Teknik Üniversitesi de sizinle iş birliğine hazır.” dedi.