OSSA TAI'de

Ekleme Tarihi 4.05.2013

Ankara’da savunma sektörüne hizmet eden ana sanayi firmalarından TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI), sektöre tedarikçi olarak üretim yapan OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi firmaları ağırladı. TAI yetkilileri, yan sanayiye daha çok iş vermek istediklerini söylediler.

 Ankara’da savunma sektörüne hizmet eden ana sanayi firmalarından TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI), sektöre tedarikçi olarak üretim yapan OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi firmaları ağırladı. TAI yetkilileri, yan sanayiye daha çok iş vermek istediklerini söylediler.

Birçok farklı sektörden firmanın faaliyet gösterdiği OSTİM OSB, son yıllarda özellikle savunma sanayi sektörüne yan sanayi olarak hizmet veren firmaları ile atağa kalktı. Savunma yan sanayicilerinin bir araya geldiği OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi de (OSSA) üyelerinin rekabetçiliğini ve pazardan aldığı payı arttırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Küme yönetimi bu kapsamda geçtiğimiz günlerde savunma sektörünün Ankara’daki temel kuruluşlarından biri olan TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayi’ne bir gezi düzenledi.

Geziye OSTİM OSB Başkanı ve aynı zamanda TAI Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Aydın, OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ ve OSSA üyesi firmalar katıldı. OSTİM Heyetini Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı, Sanayileşme Operasyonları Başkanı Naki Polat, Kalite ve Sertifikasyonlandırma Başkanı Ahmet Tokmakçıoğlu, Strateji ve Teknoloji Yönetimi Başkanı Yılmaz Güldoğan ve Yardımcı Sanayi Operasyonları Müdürü Arif Köksal karşıladı.

Gezide TAI’nın çalışma prensipleri ve geçmişi konusunda bilgi edinen OSSA üyesi firmalar, TAI’ye tedarikçi firma olarak çalışabilmek için yerine getirmeleri gereken koşullar hakkında da bilgi aldılar.

Yan sanayi temsilcileri ile bir araya gelmekten dolayı mutlu olduklarını belirterek sözlerine başlayan TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, OSSA heyetiyle birkaç kez daha görüşmeler yaptıklarını ve bu samimi çalışma ortamını arttırarak sürdürmeleri gerektiğini söyledi. Rakamlara bakıldığı zaman şirketin büyümesinin net olarak görülmekte olduğunu söyleyen Dörtkaşlı, yan sanayi ile olan ilişkilerdeki büyüme oranının bu büyümenin de ötesinde olduğunun altını çizdi. Şirketin 5-6 yıl içinde yapılan iş bakımından 5’e, ciro artışı açısından 10’a katlandığını söyleyen Dörtkaşlı, yardımcı sanayiye verilen iş açısından 15-20 kat daha fazla bir artış yaşandığını söyledi.

Dörtkaşlı, bu işbirliğinin arttırılması için yapılması gerekenleri de şu sözlerle anlattı: “TAI olarak öncelikle yaptığımız işin miktarını arttırıcı faaliyetlerde bulunmamız gerekiyor. Size çoğunlukla sivil uçaklarda ilgili işler veriyoruz. Askeri projelerden iş vermeyeceğiz, demiyorum ama askeri projeden verilen işin çok fazla sürekliliği ve ekonomik kıymeti yoktur. Sivilden iş almanın yolu da biraz Türkiye’nin alım gücünde kaldıraç etkisinden yararlanmaktan geçiyor. Bununla ilgili de devletin diğer tedarik makamları ya da bakanlıkların da buna hassasiyet göstermesi lazım. Ayrıca yeni yeni iş paketleri alacağız, örneğin Bombardier iş paketi gibi… Bir de sizlere verebildiğimiz iş çeşidini arttırarak pastayı büyütmeye çalışacağız. Bu sene verilebilir 7 birim işin 5 birimini dışarıya vermişiz. Biz bunu da arttırmaya çalışıyoruz. Verilebilir iş matrahını arttırmaya çalışacağız ki size verebileceğimiz iş de artsın. Bizim ciromuzu büyütmemiz ve size aktardığımız işi de arttırmamız lazım.”

OSSA rekabet gücünü arttırmalı

Ostim Savunma Sanayi ve Havacılık kümesini kendilerine kapı komşu gibi gördüklerini ve bu nedenle kendileri ile çalışmak konusunda daha istekli olduklarını belirten Dörtkaşlı sözlerini şöyle sürdürdü:

“OSSA’nın yapacağı şu; aldığınız %38’lik iş payını arttırmanız lazım. Dolayısıyla bu kümenin rekabet gücünü de arttırması gerekli. Biz OSSA’yı yakın komşu olarak görüyoruz. Yeni projelerle daha da yakınlaşacağız ama %38 bana göre çok az. İzmir, Bursa, Eskişehir’deki tedarikçiler işi ucuza verdiği zaman iş kayıveriyor. Bu sebeple OSSA’nın rekabet gücünü muhakkak arttırması lazım. Biz sizle daha fazla iş yapmak konusunda samimiyiz. İstediğiniz destek, karşılıklı bir menfaati temin edecek şekilde bir destek de varsa hepsine hazır olduğumuzu söylemek isterim. Biz OSTİM ve Türkiye deki yardımcı sanayimizle iş yapmak konusunda çok arzuluyuz. OSTİM’in buradaki payının artmasını gönülden istiyoruz. Karşılıklı yapacağımız çalışmalarla bu payın arttırılacağına inanıyoruz.”

Konuşmaların ardından OSSA heyeti TAİ üretim alanlarını da gezerek yetkililerden üretim süreçleri hakkında bilgi aldı.