KÜMELENMEMİZİN 7. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

Ekleme Tarihi 23.02.2023

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi’nin (OSSA) 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Toplantıda Yönetim ve Denetim Kurulu üyelikleri için seçim yapıldı. OSSA Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ, “Çalışmaya devam etmek bizim için bu süreçte de en önemli katkılardandır.” ifadelerini kullanırken OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Bir firmanın sorunlarını doğrudan sektörüyle ilgili paylaşabileceği en doğru platform kümelenme.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın Divan Başkanlığında, OSTİM Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sıtkı Öztuna ve Nihan Tuna’nın Divan Kurulu Üyesi olduğu, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, OSSA’nın; 2021-2022 dönemi faaliyet raporu, gelir-gider hesapları ve Denetim Kurulu raporları oy birliğiyle ibra edildi. 2023-2024 faaliyetlerinin değerlendirilmesi, tahmini bütçesi, yıllık üyelik aidatı ve üyelik giriş ücretinin görüşülmesinin ardından yeni Yönetim ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı.

Toplantının açılış konuşmalarını, OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın yaptı.

Ertuğ: “Birçok alanda firmalara ve sektöre destek olduk”

OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mithat Ertuğ, sözlerine “Deprem felaketinde yaşadığımız kayıplar için Allah’tan rahmet ve ülkemize geçmiş olsun dilerim.” ifadeleriyle başladı.

OSSA olarak ilgili tüm kurum kuruluşlarla birlikte; eğitim, danışmanlık, yurt dışı fuar, tedarikçi toplantıları, ICDDA etkinliği vb. ile firmalarımıza destek olmaya çalıştıklarını ifade eden Ertuğ, pandemi sürecinde de gerek online gerek fiziki birçok eğitim düzenlediklerini, ERP sistem kurulumlarına, AS9100 sertifikasyonu gibi birçok alanda firmalara ve sektöre destek olduklarını dile getirdi.

Aydın: “En doğru platform kümelenme”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Deprem felaketinde hayatını kaybedenlere rahmet geride kalanlara şifalar diliyorum. Her ne kadar uzak olsak da ruhlarımız enkaz altında kaldı. Hepimiz etkilendik. Kabullenilmesi zor bir zamandan geçiyoruz ama hayat da devam ediyor.” dedi.

Aydın, şöyle devam etti: “OSTİM olarak biz duyarlı bir grubuz ve deprem esnasında salonumuzu kriz merkezine dönüştürüp firmalarımızın imkanlarıyla aracılık yaparak ilgili yerlere yardımlarımızı ulaştırmaya çalıştık. Yurt dışından gelen bütün yardımlar OSTİM’e geldi. 3 ayrı yerde depo bulundu. 140 tane tır OSTİM’de depolandı tasnif edildi ve deprem bölgelerine gönderiliyor. Bunları severek ve isteyerek yaptık. Gönül seferberliği oldu bu. İş birliği, gönül birliği ile oldu. İyi ki kümelenmelerimiz var. Kimden destek istediysek koştu.

Bir firmanın sorunlarını doğrudan sektörüyle ilgili paylaşabileceği en doğru platform kümelenme. Kıymetli olan sektöre odaklanıp samimi olarak emek verip firmalarımıza, ülkemize, sektöre ve dünyaya değer üretebilmek asıl kıymetli olan şey. Bunu OSSA’nın başarabildiğini düşünüyorum.

Kümelerimizi bir araya getirince de devlete ilgili kurumlara sorunları iletip birçok sorunu da çözebiliyoruz. Raporlar hazırlayıp ilgili makamlara da sunuyoruz. Bireysel olarak kırarak geçerek yıkarak ticaret hayatı yürüyor. Ancak bununla bir yere varamıyoruz. Rekabet olacak ancak bu rekabeti ortaklaşa yapacağız, ikimiz bir araya gelip satalım yurtdışına yapalım vb. yaklaşımlarla herkesin birlikte daha fazla pastayı büyüterek kazanması gerekli. Burada da sihirli yaklaşım değer üreterek ortaklaşa rekabet ile ülkemize insanlığa katkı sunmak. Para hiçbir şey değilmiş. Bir canı kurtarmıyor. Üretirken düzgün, helal, paylaşarak, anlaşarak, uzlaşarak yaşanabilir bir dünya kurabilirsek herkesin mutluluğunu da sağlayarak anlamlı hale gelebilir. Yoksa birimiz ağlar birimiz güler sonuçlarını da böyle hep birlikte huzursuzluk içinde seyrederiz. Hepimiz emeklerimizi ortaya koyarsak huzurlu bir dünyada yaşayabiliriz diye düşünüyorum. OSSA yönetimlerinde çok emek verenler oldu. Bu küme başarıyla bugüne kadar geldi, Mithat Bey’e, yönetim kuruluna ve bundan sonra görev alacak olanlara çok teşekkür ediyorum.”

Polat: “Sektör için çalışıyoruz”

Toplantıda OSTİM Teknik Üniversitesi adına kürsüye çıkan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Polat da “Savunma sanayii ekosistemini en çok destekleyen paydaşlardan bir kurum olan üniversitemizin lisans ve yüksek lisansta da çalışmaları ile savunma ve havacılık alanı için çalışıyoruz. Teknik bir üniversite ve sanayinin içinde olmamız sebebiyle özellikle savunma ve havacılık alanında da yeni metotlarla ve çalışmalarımızla özel ilgileniyoruz. OSSA başta olmak üzere YÖK’le birlikte geliştirdiğimiz uygulamalı yüksek lisans programları ile sektör için çalışıyoruz.” dedi.

Seçim sonucuna göre, OSSA Yönetim ve Denetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu

  • Durali Ekiciler (Öznur Savunma)
  • Taha Küçükpazarlı (Küçükpazarlı Havacılık)
  • Ahmet Mithat Ertuğ (EMGE A.Ş.)
  • İbrahim Yarsan (DORA Makina)
  • Devrim Erol (MESAN)
  • Emre Fidan (Hezarfen Savunma ve Havacılık)
  • Ahmet Ateş (Özben Savunma)

Denetim Kurulu

  • Hakan Atalay (Tolga Plastik)
  • Utku Karaca (ARITES Metal)
  • Harun Otacı (E-Berk Makine)

Yönetim Kurulu’na başkanlık edecek isim ise yapılacak ilk Yönetim Kurulu toplantısında belirlenecek.