Aselsan Güç Birliği Zirvesi Başladı

Ekleme Tarihi 5.02.2019

ASELSAN'ın, çalıştığı yan sanayi ve üretici firmalarla bir araya gelmek için millileştirme temasıyla düzenlediği Güç Birliği Zirvesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir ve 2 bini aşkın sanayicinin katılımı ile başladı.

Zirveye, OSTİM’den Yönetim Kurulu Başkanı ORHAN AYDIN, Ostim Savunma Ve Havacilik Kümelenmesi (OSSA) Yönetim Kurulu Başkanı A. Mithat Ertuğ ve OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve çok sayıda OSTİM’li sanayici katıldı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, sanayicilerle bir araya gelerek ortak bir sinerji oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti. Çözüm ortaklarıyla beraber birlikte büyüme ve büyütme konusunda hassasiyetlerini geliştirdiklerini belirten Görgün, “ASELSAN içinde tedarik dönüşüm çalışması yaptık. 1 mayısta yeni tedarik modeli faaliyete geçecektir. Millîleştirme odaklı sade ve çevik bir yapıyı getireceğiz.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, milli tasarım ve milli üretimin Türkiye’nin güvenliği için önemine dikkat çekti. Bakan Akar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sınırlarımızı yerli ve milli drone savarlarla korumaktayız. Dünyada ilk 100 listesine giren Türk firmalarının sayısı her geçen gün artmakta. 2018 yılında savunma ve havacılık cirosu 7 milyar doları aşmış, ihracat da 2 buçuk milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.”

Bakanlık alımlarının modelini anlatan Akar, askeri fabrikalarda yerli üreticilerden alımlar yapmak için onaylı tedarikçi sistemini geliştirdiklerini söyledi.

 

Kaynak: OSTİM Gazetesi 

İlgili Görseller